ČJA 5
96 hluboký (1244)
klubko (602)
1 M hluboký
hboký (hbokí 712, 756, hboké 676)
huboký
hlyboký
hyboký
gymbok’i 832–836, 84 (głym- 831, 836)
vyboky 801
2 Z nářečních obměn výrazu hluboký (psl. *glǫbokъ) je základní podoba hluboký (u ve skupení lu vzniklo pravidelným vývojem nosové samohlásky). Kromě ní byly zaznamenány též varianty huboký a hłboký, přestože v pův. psl. podobě nebylo. Forma huboký je výsledkem splynutí -u-/-łu- > -u- (huboký/hłuboký > huboký), forma hłboký vznikla analogicky podle jiných nář. výrazů se zachovaným (má s nimi přibližně stejný rozsah). Dále mapujeme varianty hlyboký (-y- sem proniklo analogicky patrně podle protikladného výrazu vysoký), hyboký (hy-/hły- > hy-) a gymbok’i (s rozloženou nosovkou, změnou eN > yN a palatalizovaným k’). Adjektivum vyboký vzniklo asi z podoby hyboký na základě artikulační blízkosti tzv. obalovaného l a obouretného v a po zániku počátečního h-.
3 Podoba hluboký, shodná se spis. jazykem, je typická pro nář. svč. (kromě Vysokomýtska) s Kolínskem a nář. střm. s přilehlou částí nář. dolských. Kvůli přehlednosti mapy nezachycujeme její dubletní výskyt; je však třeba zmínit, že proniká především do oblasti výskytu forem hlyboký a hłboký, méně na území obměn huboký a gymboký a zcela převažuje v mluvě měst.
Rozsáhlý areál formy hlyboký zahrnuje jzč., střč. a čm. nář. Dále je tato obměna rozšířena ve slezských nář. čes. typu, na sev. Valašsku a na Holešovsku.
Mikroareál mezi Vsetínem a Uherským Brodem pokrývá varianta hłboký. Podoba huboký byla zaznamenána na Vsetínsku a odděleně v pruhu podél jižní části mor.-sloven. hranice. Obměna hyboký je soustředěna na sz. Valašsko. Přechod. nářečí čes.-pol. se vydělují formou gymboky. Pouze z nář. bránického se dokládá varianta vyboky.
4 gymboký pol. głęboki
hłboký Jg slc., sloven.
hluboký stč., Jg, SSJČ, hluž. hłuboki
hlyboký dluž. dłymoki (též dłumoki)
5 hlubokej Po 1, Ju 3 — hlibokej Ju 1–3, Ru 1–4 — hlibokí Ju 4, 5, Ru 5 — hliboké Ju 6 — hyboký Ju 7
7 Obdobně jako adj. hluboký se vyvíjelo subst. klubko (602). V jeho psl. základu (*klǫbo) rovněž nebylo , z nářečí se však vedle pravidelné podoby klubko dokládají též analogické varianty kłbko a kubko. Zaznamenána byla dále forma kymbko s rozloženou nosovkou.
Podoba klubko pokrývá čes. nář. v užším smyslu, nář. střm. s přilehlým úzkým pruhem vm. nář. od Mikulova ke Kroměříži a nář. ve Slezsku. Forma kłbko vytváří malý celek sv. od Uherského Brodu, varianta kubko zabírá téměř celé Valašsko a převážnou část Slovácka. Podoba kymbko se dokládá z čes.-pol. přechod. nářečí. Situace ve městech nebyla zkoumána.
Km