ČJA 5
90 a) nehet (ČJA 1, 54)
b) stéblo (ČJA 3, 65)
c) krtek (ČJA 2, 26)
1 M a) nehet
necht (nocht 755)
b) zblo (též 609, 620, 623)
c) krt (též chrt 511, 605, 607, krtek, krťice)
kret
2 Pův. výraz *nogъtь po vokalizaci jerů nabyl podoby noget > nohet (kmenová samohláska o se později asimilovala k následujícímu jerovému e), nepřímé pády zněly nehtu, nehtem, s asimilací znělosti ht > cht. K těmto formám se v nářečích analogicky dotvořila podoba nom. necht (lemmatizováno neht).
Původní formy *stъblo a gen. pl. stъblъ přešly po zániku a vokalizaci jerů ve výchozí podoby stblo, stebl. Zjednodušením souhláskové skupiny se dospělo k formě sblo, asimilací znělosti k podobě zblo. Novější jsou tvary stéblo, steblo, stýblo, stěblo; představují varianty vzniklé analogicky vyrovnáním podle gen. pl. stebl. Tyto tvary jsme na mapě nezakreslovali, k jejich rozsahu viz ČJA 3, 65.
Na mapě je zachycen zeměpisný rozsah formy zblo jen ve významu ,sláma’. Slovo zblo se vyskytuje také ve spis. jazyce, srov. např. neměl zbla rozumu, ve spojení ani zbla. Zde znamená ,trošku, špetku‘. V tomto odvozeném významu se dokládá rovněž z nářečí, např. z části slez. a z části střm. dialektů.
Z psl. *krъtъ se pravidelným hláskovým vývojem (vokalizací jerů) dospělo k formě kret. Podle nepřímých pádů krta (< krъta), krtem, … vznikla podoba nom. krt (a od ní odvozené varianty krtek, krtice, srov. podrobněji ČJA 2, 26). Na mapě jsou různým typem šrafování zachyceny jen varianty kret a krt.
3 Forma neht pokrývá široký pás západních a jižních Čech a jižní a střední Moravu od linie Svitavy–Brno–Mikulov na východ. Slezská nářečí a jv. okraj vm. nářečí se vydělují jinými lexémy, srov. ČJA 1, 54. Výraz nehet je rozšířen na zbývajícím území Čech a na záp. Moravě po výše uvedenou linii.
Výraz zblo ,sláma‘ byl zapsán ve dvou mikroareálech, a to na již. Českobudějovicku v dubletě a na sev. a sv. Boskovicku jako označení výhradní. Ojediněle se vyskytuje i záp. od Brna.
Starobylý tvar kret uchovávají pouze slezská nářečí. Na ostatním území převládají podoby od základu krt (krtek, …). Základní, neodvozená forma vytváří dva menší areály na území Čech, a to v Pošumaví mezi Klatovy, Strakonicemi a Prachaticemi a pak odděleně ve vých. části střč. nářečí zhruba mezi Benešovem, Ledčí nad Sázavou, Kolínem, Novým Městem na Moravě a Jihlavou.
4 a) nehet stč., Jg. SSJČ
neht sloven. necht, hluž. nohć
b) zblo stč. stblo, Jg též istblo, SSJČ zast. a nář., pol. źdźbło, dluž. spło
c) kret Jg mor., pol., dluž. škret, kšet
krt stč., Jg, SSJČ zast. a nář., sloven.
5 a) necht Ju 5, 7, Ru 2
b) —
c) krt Ru 4
Bh