ČJA 5
8 sít (1017)
1 M s’iec’ 801
sit [s’ic’, šyč]
sít — sit
sejt
set — séť
sat (též sjac 755)
sot
2 Položka sleduje vývoj dlouhého á (z *ěja) v infinitivu sít. Forma sít ukazuje na přehlasování a na následné úžení (sějati > s’áti > sieti > síti).
U varianty set jde patrně o tzv. moravskou krátkost. Sloveso se přiřadilo k slovesům typu dat, bit za spolupůsobení tvarů ind. préz. seji, seješ… a snad i příč. l-ového sel.
Podoba sejt může být výsledkem diftongizace; aspoň v svč. dialektech, kde je změna í > ej po sykavce s častá. Nelze však zcela vyloučit, že tu rovněž působilo analogické vyrovnávání podle tvarů ind. préz. seji, seješ a přiřazení k slovesům typu krejt, mejt.
Archaické jsou nepřehlasované, ale krácené formy s’ac’ a s’oc’, které měly původně vokál dlouhý; ten se na části slezské oblasti změnil v o, jinde později podlehl krácení.
Starší vývojový stupeň rovněž představuje okrajový relikt s’iec’.
3 Podoba sít, shodná se spis. jazykem, pokrývá již. část Čech zhruba po Labe a Ohři (na sev. okraji tohoto rozsáhlého teritoria došlo k víceméně pravidelnému krácení samohlásky i, srov. ČJA 5, 202 peníze; PRO A1d.) Přehlasovaná podoba místně hláskoslovně modifikovaná (s’ic’) zabírá ještě záp. podskupinu slezských nářečí.
Okrajový archaismus s’iec’ je doložen z dnes už zaniklého dialektu bránického (801).
Na svč. nářečí s přesahem až k Praze a na sz. okraj Čech je omezena varianta sejt. Ta se jako dubletní objevuje soustředěněji ještě na širším Strakonicku a Jindřichohradecku a pak ve většině českých měst.
Na Moravě převládá varianta set, jež přesahuje do Čech zejména na Ledečsko a odděleně vytváří mikroareál na Královéhradecku. Ze sev. úseku vm. nářečí pochází forma s dlouženou samohláskou sét.
Nepřehlasované podoby se zachovaly jen ve vých. slezské podskupině. Na jejím záp. okraji se zde pův. dlouhé á jen krátilo (s’ac’), na Frýdecku a v přechod. pruhu čes.-pol. nářečí se pův. á měnilo pravidelně v o (śoć).
V mluvě českých a západomor. měst je vedle tradičních nář. podob též varianta sejt, v oblastech tradičních forem sejt, set pronikla podoba shodná se spis. jazykem sít, v severomoravském pohraničí i forma sit.
4 sat Jg zast. sáti, sloven, siať, pol. siać
set Jg zast., SSJČ obl. mor., dluž. seś
sít stč. sieti, Jg, SSJČ, hluž. syć
5 sít Ju 3, 5 — sit Ju 5, Ru 4 — sejt Ju 1–4 — set Po 1, Ju 2, 4, 6, Ru 5 — seť Ju 7, Ru 4
Bh