ČJA 5
74 a) silnice (ČJA 2, 145)
b) obilí (ČJA 3, 52, ČJA 5, 44b)
1 M a) sňice
səlňice
selňice
b) voblí
(v)obəlí
2 Položky silnice i obilí byly z lexikálního hlediska zpracovány již ve 2. a 3. svazku ČJA. Zde na mapě pozitivně zachycujeme redukci i-ové samohlásky ve skupení il (silnice, obilí) vedoucí až k plnému zániku i a ke vzniku sekundárního slabikotvorného l. K redukci vokálu i dochází jak ve spojení téžeslabičném (səl-ni-ce, s-ni-ce), tak různoslabičném (v)o-bә-lí, vob-lí (v tomto případě odpadá jedna slabika, výsledkem je tedy slovo dvojslabičné). Nejde o jev izolovaný, starší literatura jej dokládá i na jiných případech, např. pəlnej/pnej ,pilný‘, məlost ,milost‘, kobəla ,kobyla‘ (rovněž např. u skupiny el: vkostatek) aj.
V souvislosti se sledovaným jevem je na mapě zachycen také maximální rozsah formy selnice; v ní je samohláska e dvojího původu: místy je důsledkem e-ového zabarvení redukovaného vokálu při souhlásce l, místy pak výsledkem starobylé tendence změny y (i) > e, charakteristické zejména pro střm. nář.
Podoby snice, sәlnice a selnice jsou typické pro starší generaci.
K redukci ve slabice ni (sňәca 603, selňәca 609–614, sélňәca 615, silňәca 707, 725, sélnәca 615) srov. ČJA 5, 75 a ČJA 5, 81c.
3 Podoba sәlnice je typická pro široký pás záp. a již. Čech sahající – s klesající frekvencí jevu směrem do středu území – téměř k Rakovníku, Příbrami, Táboru a Jindřichovu Hradci, ojediněle byla zaznamenána též na Ledečsku a Novoměstsku, sporadicky v sev. Podkrkonoší. Zapsána byla též u staré generace v některých jzč. městech. Obměna snice vytváří areál v záp. Čechách (kromě sev. úseku), porůznu je doložena též ze širokého pásu již. Čech.
Varianta selnice je rozšířena zejména v záp. úseku jzč. nář. podskupiny s drobnými přesahy do přilehlých oblastí nář. střč., méně často byla zaznamenána v již. Čechách, sporadicky v Podkrkonoší. Na Moravě je charakteristická pro značnou část střm. nář.
Podoba obәlí zahrnuje široký pás pokrývající většinu jzč. nář. s přesahy do přilehlých oblastí nář. střč., zejm. na Rakovnicko a Ledečsko. Odděleně byla sporadicky zachycena při okrajích svč. nář. Obměna oblí je doložena ze stř. a již. části záp. úseku jzč. nář., dále z Prachaticka a z úseku mezi Příbramí a Táborem.
4 —
5 a) —
b) vobelí Ru 2
Ši