ČJA 5
73 mlynář (1988)
1 M mlynář (-ař 71, -or 836, -ř 626, 628, 629, 639) – mlenář 460
mnář (též 642)
mәlnář
melnář 302–304, 309, 336
mynář (y: jen PRO F2a, -or 835) — menář (-ř 639) — mnář
mәnář 645, 747
2 Mapa se soustřeďuje na zachycení zeměpisného rozšíření hláskových variant slova mlynář, a to zejména těch, u nichž došlo k zániku samohlásky y při původním neslabičném l (mlynář > mnář) v důsledku zvratné analogie nebo k její částečné redukci (mynář > mәnář). V podobách mәlnář a melnář došlo ke vzniku nové průvodní samohlásky před l.
Zaznamenány jsou rovněž podoby, jež jsou výsledkem splynutí pův. ł se starým y (młynář > mynář; po splynutí y a i na části území minář) a následné změny y > e, (menář, mnář). Výskyt formy menář v čm. a na vých. okraji jzč. nář. je reliktním svědectvím o starobylé tendenci změny y > e také v této oblasti (srov. též podobu mlenář v b. 460).
U výrazu mlynář změnu y > e () nesledujeme, protože má víceméně pravidelný rozsah, srov. ČJA 5, 47; ČJA 5, 48; ČJA 5, 49; ČJA 5, 50; ČJA 5, 51; ČJA 5, 52; ČJA 5, 53. V dubletě mlynář/mynář je podoba mlynář patrně nověji přejata se spis. jazyka.
3 Na většině zkoumaného území je rozšířeno slovo mlynář, shodné se spis. jazykem, a jeho pravidelné hláskové obměny. Zpravidla bylo zapsáno v dubletě s jinými výrazy, nedubletně je doloženo ze sev. úseku čm. nář., zejména ze stř. a již. části střm. nář. a z již. úseku vm. nář. Pro jzč. nář. (bez sv. úseku, tj. Příbramska, Táborska a Jindřichohradecka) je charakteristické označení mnář. Obměny s novou průvodní samohláskou mәlnář a melnář jsou doloženy z Domažlicka, ojediněle i odjinud z jzč. nář.
Forma mynář zaujímá většinu území českého nár. jazyka (s výjimkou areálu formy mnář); zprav, byla zapsána dubletně s podobou mlynář. Obměna menář je kromě pravidelné oblasti změny y > e v již. úseku střm. nář. doložena též z úzkého severojižního pásu záp. od Prostějova, z oblasti jv. od Brna, především pak z již. úseku čm. nář. a odděleně z jz. Jindřichohradecka. Podoba mnář se vyskytuje v centrální podskupině střm. nář. Už jen sporadicky byla zaznamenána redukce y na Zábřežsku a ve Veřovicích (mәnář).
Situace ve městech byla zkoumána pouze u st. generace a zhruba se shoduje s nář. okolím, jen v zč. městech nebyla registrována podoba mnář.
4 mlynář stč., Jg, SSJČ, pol. młynarz, hluž. młynk
5 mlinář Ju 1–6, Ru 2, 4, 5 — minář Po 1, Ju 1–3, 7, Ru 3 — mynář Ju 7
Ši