ČJA 5

57        budu (2479)

1    M         budu

                 budem 737, 756 (budzem 755)

                 bydym 831–833, 84 (bedym 834–836)

budo

bodo (též 701)

bd

2                 Na mapě sledujeme nář. změnu kořenného a koncového u > o, ve tvaru budoucího času 1. os. sg. slovesa být. Byly zachyceny hláskoslovné rozdíly budu × budo × bodo × bd a diference morfologické budu × budem × bydym. Důsledně je změna u > o provedena v koncovce, nedůsledně nebo vůbec neproběhla uvnitř slova.

Pozornost nevěnujeme hláskové obměně buru, srov. ČJA 5, 327.

3                 Obměna bd byla zachycena v centrální skupině střm. nář.

Podoba bodo je doložena z vých. Prostějovska a dále z areálu zhruba mezi Boskovicemi, Jemnicí, Mikulovem a Vyškovem. Zejména na Brněnsku a Tišnovsku se jako novější dubleta objevuje ekvivalent budu, shodný se spisovným jazykem; ten se vyskytuje na ostatním zkoumaném území – kromě kopaničářských nář. (tam byla zapsána forma budem, která se sporadicky objevuje též na Břeclavsku) a přechodových nářečí česko-polských (pro ty je typická varianta bydym).

Obměna budo byla zachycena na okrajích areálu podoby bodo – především severovýchodně a jihozápadně od Třebíče a na Židlochovicku.

Městskou mluvu charakterizuje podoba budu, v areálu varianty bd (a bydym) se jí užívá vedle nář. tvaru zachyceného ve venkovském okolí.

4    budu  stč., Jg, SSJČ, hluž.

5    budu Po 1, Ju 1–4, 6,7, Ru 1–5

Ir