ČJA 5
51 a) široký (2138)
b) čistý (2137)
c) život (2139)
širší (1269)
1 M a) široký (-k’i 830–836)
šyroký (též 831, 832, 834, 84, šә- 747)
šroký
šeroký
šәroký
b) čstý
čestý
c) žvot
ževot
2 Mapa představuje výsledek změny i > e, po tupých sykavkách š, ž a po polosykavce č. V rámci dotazníkových položek 2137, 2138, 2139 věnovaných změně i > , e po š, č, ž byla explorátory tato změna zachycena v jednotlivých lokalitách na různých slovech, např. šilhat, sešit, šiška; čistý, čistit, čipera; život, kalužina, družička. Jako zástupce jsme zvolili výrazy široký, čistý a život; na nich představujeme maximální rozsah uvedené změny. Vedle podob široký, šroký, šeroký a pozitivně zakreslených variant čstý, čestý, žvot, ževot je na mapě zachyceno rozšíření obměny šyroký se zachovanou širokou výslovností hlásky y a obměny šәroký s redukovanou hláskou (srov. ČJA 5, 73–81).
Po č, ž, š má změna i > e poněkud menší rozsah než po c, z, s (srov. předchozí mapu).
3 Varianta šroký je charakteristická pro centrální úsek střm. nář. Obměna šeroký byla zachycena jednak na okrajích tohoto úseku (na Zábřežsku a vých. a jv. Prostějovsku), jednak odděleně soustředěněji na
Znojemsku a Třebíčsku. Sev. úsek vm. nář. a záp. část
slez. nář. se vyděluje variantou šyroký (v
některých loka-
litách tohoto areálu je realizace dvojí, tj. šy- vedle ši-).
Obměna s redukovanou hláskou šəroký byla zapsána na Znojemsku.
Pro zbývající území území čes. národního jazyka a pro města je běžná podoba široký.
Varianty čstý a žvot byly zachyceny v centrálním úseku střm. nář., obměny čestý a ževot pak na Zábřežsku a na vých. a jv. Prostějovku (v čuháckých nář.).
4 a) šeroký pol. szeroki, hluž. šěroki
široký stč., Jg, SSJČ, sloven.
b) —
c) —
5 a) šil Ju 4, Ru 5 — -ə- Ru 3
b) náčeni Ju 4
c) —
7 Podoby s hláskami , e namísto i byly zachyceny i u komparativu širší (1269). Zatímco obměna šrší má obvyklý výskyt v centrálním úseku střm. nář., varianta šerši je běžná na zbývajícím území střm. nář. (bez záp. Boskovicka a jv. Třebíčska) s malým přesahem do stř. části čm. nář. a s větším přesahem do oblasti vm. nář. (zvláště na Kyjovsko). Velké územní rozšíření varianty šerší naznačuje, že hláska e zde není výsledkem pouze fonetické změny i > e, ale patrně zde může být i analogicky podle komparativu delší.
Ko