ČJA 5
434 rozcuchaný (2683)
1 M rozcuchaný
rozčepýřený (rošč-)
rozchloupaný
rozdrbaný
střapatý (rostřapenej 71)
N rozježený, rozhrabaný, neučesaný, má vrabčí hnízdo, brabčák, je jak drátař
2 Při označování neučesaného člověka vykazuje městská mluva výrazné lexikální diference (rozcuchaný × rozčepýřený × rozchloupaný × rozdrbaný × střapatý). Až na označení rozcuchaný jde o expresivní výrazy.
Nemapována zůstala slova zapsaná víceméně sporadicky (rozježený, neučesaný) nebo se silnějším expresivním, popřípadě s poněkud sémanticky odlišeným odstínem (rozhrabaný) a rovněž expresivní opisy neterminologické povahy (má vrabčí hnízdo).
Materiál přináší též rozdíl mezi formacemi tvořenými od slovesných základů s předponou roz- (rozcuchaný × rozchloupaný × rozčepýřený × rozdrbaný) a útvarem střapatý, který je tvořen od základu substantivního.
Pro obě generační vrstvy je běžný výraz rozcuchaný, spíše na mluvu staré generace se omezují označení rozchloupaný a střapatý, naopak pro mladší vrstvu je typické pojmenování rozčepýřený.
3 Nejrozšířenější je výraz rozcuchaný; byl zaznamenán na celém území národního jazyka, většinou jako dubletní. Jako jediné označení byl zachycen zejména v západočeském pohraničí, dále též ve městech v sv. Čechách a na jv. Moravě.
Ostatní pojmenování mají charakter regionalismů: lexém rozčepýřený byl zapsán v Čechách, a to spíše v sev. polovině území, forma rozdrbaný se naopak dokládá z již. poloviny Čech a záp. Moravy, ve stř. části Moravy vytváří areál pojmenování rozchloupaný, především v městech na Valašsku a vých. Slezsku se objevuje adj. střapatý.
4 rozcuchaný SSJČ
rozčepýřený SSJČ rozčepejřený ob.
rozdrbaný SSJČ expr.
rozchloupaný SSJČ rozchlupacený říd.
střapatý SSJČ též třapatý, strapatý – obě říd., strapatý sloven.
Fi