ČJA 5

433      krouhat zelí (2666)

1    M         krouhat — kružat (krunžac’ 84)

kroužit

strouhat

N          kroužet 13, cetlovat 31 (cejt- 41), řezat 75

2                 Položka je zaměřena na rozdíly při označování činnosti, která má ve spis. jazyce vyjádření krouhat zelí. Protože se sledovaly především rozdíly slovesné části spojení, nebyl výraz zelí, včetně jeho hláskových variant, explorátory ani zapisován.

Vzhledem k tomu, že jde o práci, která se v domácnostech už v 70. letech 20. století dělala zcela výjimečně, prováděl se výzkum pouze u staré generace. Nemapována byla pojmenování zaznamenaná jen ojediněle (kroužet, cetlovat).

Vedle lexikální diference (krouhat × strouhat) sleduje mapa i protiklad slovotvorný (krouhat × kroužit), jehož důsledkem je zařazení k 5. či 4. slovesné třídě, a registruje též hláskovou variantu kružat.

Patrně starší jsou asi formy kružat, kroužit (ke kruh), u podoby krouhat nelze vyloučit analogii podle strouhat.

3                 V Čechách je běžný výraz krouhat, který byl zachycen i v městech ve střed. části Moravy. Forma kroužit se dokládá hlavně z vých. Čech, vesměs jako dubletní, varianta kružat pochází z oblasti slez. nářečí.

Lexém strouhat je příznačný pro oblast střm. a vm., objevuje se však i místy v Čechách (zvláště v jižních), tam vždy jako dubletní.


4    krouhat  SSJČ ‚rozřezávat, krájet na kruhovité plátky nebo
na proužky‘

kroužit  SSJČ nář.

strouhat  SSJČ ‚drobit, rozmělňovat, zpravidla na struhadle‘


Fi