ČJA 5
411 postfixy u adverbií (ČJA 5-371–374, ČJA 5-382, ČJA 5-388–389)
1 M a) -hle (tam, tady, tu, sem) — -le (tam, sem) — -dle (tady, tu, hin, sem) — -kle (tady)
-ť (to-, tu)
-k (tady)
-ky (sem; dnes, teď, nýč-/níč-)
b) -ka (dom, hev, sem; dnes, teď, včil)
-ko (teď, nýč-/níč-)
-kaj (-káj) (tu, hen, sem, hev, dom, toť; včil, dnes) — -kej (dnes, teď)
-aj (hev) — -éj (-ej) (včil)
-t (zde)
-m (kady)
-ma (kudy, kady)
2 Mapy jsou zaměřeny na zeměpisné rozšíření postfixů u některých adverbií místa a času. Tato problematika nebyla zkoumána jako samostatná položka. Sledovali jsme zde některé postfixy, které nář. výzkum zachytil u adverbií domů (ČJA 5, 382), zde (ČJA 5, 374), tam (ČJA 5, 371), sem (ČJA 5, 373), kudy (ČJA 5, 372) a dnes (ČJA 5, 389), nyní (ČJA 5, 388). U většiny položek nejsou tyto formanty vedeny na příslušných mapách. Vzhledem k tomu, že se postfixy u některých adverbií vyznačují velkou variabilitou, uvádí se v příslušných komentářích pouze v oddílech 1 M v závorkách jejich úplný přehled, popř. se u některých v oddíle 2 vymezuje jejich zeměpisné rozšíření. Zde se zaměřujeme na postfixy nejužívanější a územně diferencované. Formanty zobrazujeme na dvou mapách. Řada postfixů se připojuje i k několika různým adverbiím místa a času, v tom případě na mapě vymezujeme jejich maximální zeměpisný rozsah. Postfixy na mapách nedělíme podle základů, s nimiž se pojí. Na mapě A i B jsou zobrazeny formanty, které se pojí s příslovci místa i času.
Zaznamenali jsme postfixy -hle (s variantami -le/-dle/-kle), -ť, -k a -ka, -ky, -ko, -kaj (s obměnami -káj/ -kej), -aj (s variantami -éj/-ej), -t, -m a -ma.
K nejužívanějším postfixům patří -hle. V našem případě se pojí s příslovci tam, sem, tady a tu (srov. zde, ČJA 5, 374). Varianta -dle má převahu u výrazů sem, tu, tady a hin (srov. tam, ČJA 5, 371), obměna -le zase dominuje u příslovce tam a sem.
Sporadická varianta -kle se spojuje pouze s adverbiem tady.
Postfix -ka se pojí s adverbii dom (srov. domů, ČJA 5, 382), hev (srov. zde, ČJA 5, 374), sem a dnes, teď, včil (srov. nyní, ČJA 5, 388). Formant -ky je typický pro příslovce sem a dnes, teď a základ nýč-/ňíč- (srov. nyní, ČJA 5, 388). S výrazem teď a základem nýč-/ňíč- se spojuje i postfix -ko.
Postfix -kaj (ojediněle též v hláskové variantě -káj) se vyskytuje u výrazů tu, hen (srov. tam, ČJA 5, 371), sem, hev, dom a včil, dnes. Varianta toťkaj (srov. zde ČJA 5, 374) vznikla kombinací dvou postfixů. Méně častá je varianta -kej pojící se s adverbiem dnes a teď. Pro hev je příznačný postfix -aj. Jeho obměna -éj (-ej) byla zachycena pouze u výrazu včil. Postfix -ma se spojuje s příslovci kudy, kady. Formant -ť byl zapsán u výrazů to- a tu obě ‚zde‘.
Méně časté jsou postfixy -t (zaznamenaný pouze u adverbia zde), -k (zapsaný jen u adverbia tady) a -m (pojící se s výrazem kady, srov. kudy, ČJA 5, 372).
Všechny tyto popsané formanty jsou fakultativní, tj. příslovce se užívají i bez nich. Naopak téměř obligatorní jsou v určitých areálech následující postfixy, adverbiální forma bez nich není možná. K nim patří postfix -ma v případech jako kadyma, kudyma (srov. kudy, ČJA 5-372) a -ť v toť, tuť (srov. zde, ČJA 5, 374).
Výše uvedená adverbia se pojí s celou řadou dalších postfixů, popř. s jejich kombinacemi. Jde většinou o formanty, které jsou ojedinělé, např. ve formacích zdetle, tame, tamo, tamy, tamhlenc, támlečky, tajihlec, tajidlen(c), tajihlečky, tajihlenky, heno, henyk, henkék, heva, hevyk, hevek(a), heveky, hevajky, hevekaj, semlek, semhlen, tudejky, tukaj, tutaj a tutkino a dneskom, teďkonc, teďké, včile(k), včilke. Některé typy postfixů se váží pouze na určité základy. Příkladem může být adverbium nyní: ničkyn, ničkodle(t), ničkot, ničkum, nejčkon(t), nejčkino, neničkyn, ičkrdle a enčko (ČJA 5, 388).
3 Postfix -hle, shodný se spis. jazykem, se vyskytuje především v severní polovině Čech (ojediněle i jinde v Čechách). Jeho varianty -le a -dle jsou typické pro celé Čechy a pro část Moravy až po řeku Svitavu. Další obměna -kle byla zachycena na Náchodsku a již. Českobudějovicku. Na téměř celé Moravě byly roztroušeně zaznamenány postfixy -ť a -k. Pro většinu jzč. nářečí, jz. Moravu, Náchodsko a Vysokomýtsko je typický formant -ky (řídce se vyskytuje i ve střč. nářečích).
Největší územní rozsah má postfix -ka. Vyskytuje se v celých Čechách, na Moravě s výjimkou vm. dialektů a na větší části Slezska. Postfix -ko byl zapsán roztroušeně v Čechách. Slezsko kromě přechodových nářečí čes.-pol. a vm. nářečí bez západních okrajů charakterizuje formant -kaj. Na okraji svč. dialektů a na Novoměstsku vytváří malý areál varianta -kej. Valašsko a Opavsko se vyznačují formantem -éj (-ej). Široké Opavsko se vyděluje navíc formantem -aj. Postfix -ma vytváří velký areál ve středomoravských dialektech; tamtéž byl ojediněle zachycen formant -m. Pro Doudlebsko, Českobudějovicko a jižní Strakonicko je typický postfix -t.
4 Viz jednotlivé komentáře (jejich soupis zde v oddíle 2).
5 —
6 —
Hb