ČJA 5
394 kvečeru (1494)
1 M navečer (navečor 801) — navečér — navečír (navečírek 410, naodvečiř 815, donavečírka 451)
navečeru 243, 244, 255, 26, 409 (navečérku 726, 751)
kvečeru (kvečiru 202,10, 62, gv’ečeru 836, ku v’ečoru 831, 832, 834, 835, 84, knavečeru 138) — kvečerou (gvečerú 671) — kvíčeru (kfičer 651, kvíčerku 328, 53, 656, zakvíčerka 502) — kvíčerou (kfíčerou 307, kwíčeró 644, 647, 649)
předvečerem (předvečírem 202, predvečírom 755)
svečerem (večerem 150)
zvečera
uvečer 311–314, 316
fpodvečer 59, 74, 75, (fpodvečér 209, fpodvečir 673)
nazmrku 712, 744 (vezmrak 707, vezmrk 709, nazmrk 753, nazmrkáňí 753,
nazmrkánce 741, přetsmrknu-
ťím 745)
nazecmifku 830 (nascmifku 832)
S nazešeřéňí 751
2 Zkoumaly se nářeční ekvivalenty příslovce kvečeru, tj. ‚v době (v dobu) před večerem‘. Jako spisovné jsou hodnoceny varianty kvečeru (psáno též k večeru) a navečer.
Nářeční materiál je velmi bohatý. Byly zaznamenány především slovotvorné varianty vzniklé z vazeb různých předložek s příslušnými pády slova večer: zvečera – gen., kvečeru – dat., navečer a uvečer – akuz. (u- u dru
hé podoby je z předložky vъ před retnicí), předvečerem a svečerem
– instr. Byly zachyceny i tvary vzniklé spo-
jením předložky a adverbiálních spojení už obsahujících předložku (naodvečiř, donavečírka, knavečeru,
…), které jsou
však ojedinělé, takže je podřazujeme pod frekventovanější formy; samostatně mapujeme jen formu vpodve-
čer, shodnou se spis. jazykem, jež se objevuje – vedle ojedinělého
výskytu na venkově – ve třech moravských
městech.
Dvě nejběžnější podoby, navečer a kvečeru, se dále hláskově diferencují. K podobě navečer byla zachycena varianta se zdlouženým druhým e, navečér, a její zúžená obměna navečír. I u podoby kvečeru se staré kvantitativní změny dnes reflektují jako změny kvalitativní: výsledkem dloužení e v první slabice je dnešní obměna kvíčeru (opět po provedeném úžení é > í), dloužení koncového -u (jež je snad projevem uvolnění vazby se subst. večer a signálem adverbializace) zase vedlo k diftogizaci (ú > ou) – kvečerou, kvíčerou – a dalším kvalitativním změnám, které jako pravidelné zůstaly nemapovány (ou > ó, ve střm. nář., ó > ú v čuháckém typu, srov. ČJA 5, 35 soused).
Lexikální odlišnosti se objevují vzácně. K podobě nazmrku (k nář. mrk, zmrk ‚soumrak‘), jež se v sebraném materiálu vyskytuje dvakrát, existují slovotvorné varianty v podobě jiných pádových tvarů – vezmrk, nazmrk apod., které však pro jejich ojedinělost zařazujeme pod stejný symbol. Ojediněle či sporadicky byly zapsány lexémy nazetmívku (v nář. podobě nazecmifku) a nazešeřéní.
Za základní lze na celém území považovat obě varianty shodné se spis. jazykem, navečer a kvečeru, příp. jejich hláskové varianty. Ostatní zachycené výrazy se vyskytují zpravidla dubletně s některým z obou uvedených adverbii základních či s oběma, zaujímají jen menší areály nebo jsou rozptýlené a v některých případech nelze vyloučit ani významový posun. Aby byla poměrně složitá situace z mapy snáze čitelná, použili jsme pro dvě základní slovotvorné varianty (s předponou na- a k-) plošné grafické prostředky (pro na- izoglosy s nápisy, pro k- šrafování), kdežto ostatní, územně omezenější varianty a lexémy jsou znázorněny pomocí symbolů.
Všechny zachycené podoby už dnes chápeme jako příslovečné spřežky, v nichž splynula původní předložka se substantivem.
3 Na celém území převažují varianty od slova večer, vyskytující se často dubletně i vícečetně.
Formy s předponou na- se vyskytují především v Čechách, a to spíše v rozsáhlé centrální části, méně na okrajích, a na části Moravy. Podoba navečer pokrývá areál na Rakovnicku (odkud vybíhá na sev. Plzeňsko), Příbramsku (s výběžkem do již. Čech až k Prachaticím) a v okolí Prahy a Benešova. Na tuto oblast na východě navazuje rozsáhlý areál obměny navečír, který zaujímá v podstatě celou východní polovinu Čech (bez nejsevernějšího a nejjižnějšího okraje) a pokračuje na Moravě výběžkem na jih od Jihlavy a větší nepravidelnou oblastí vybíhající od Svitav na Litovelsko a Boskovicko, dál na jih na Moravskokrumlovsko a odtud na východ až ke Kyjovu. Mezi Kyjovem, Zlínem a Uherským Brodem je malé území formy navečér.
Podoby s předponovým k- z větší části překrývají areály variant s na-, samostatně se vyskytují zejména jen v nejzápadnějších a také ve východních částech zkoumaného území. Forma kvečeru kontinuálně pokrývá celou záp. polovinu Čech, ve vých. polovině se vyskytuje poněkud řidčeji, podobně jako na záp. a stř. Moravě, její souvislý výskyt byl pak zaznamenán ve vm. nář. s Holešovskem a v celé oblasti slez. nářečí. Hláskové obměny této varianty se objevují na severu Čech – kvečerou – a na stř., záp. a sz. Moravě – kvíčerou, řídce a rozptýleně i kvíčeru.
Další varianty jsou územně mnohem omezenější: předvečerem se dokládá nesoustavně ze záp. poloviny Čech, především z širšího Roudnicka a oblasti mezi Plzní a Příbramí, a dále ze stř. části vm. nář., svečerem z širšího Kolínska, zvečera porůznu z celého území, soustředěněji z oblasti mezi Brnem a Boskovicemi, uvečer z Manětínska, navečeru z areálu mezi Benešovem, Táborem a Ledčí nad Sázavou.
Jen okrajově byly zachyceny jiné lexémy. Varianty od základu zmrk se rozptýleně objevují ve stř. části vm. nář., kde byl zaznamenán i sporadický lexém nazešeřéní. Ze sev. okraje Slezska se ojediněle dokládá příslovce nazetmívku.
Ve městech je situace zpravidla shodná s venkovským okolím.
4 kvečerou jen nář.; Jg k večerou, též k večerému
kvečeru Jg, SSJČ též k večeru
kvíčerou jen nář.; Jg k víčerou, SSJČ nář.
kvíčeru jen nář; Jg k víčeru
navečer Jg na večer, SSJČ též navečír zast. a nář.
navečeru, navečér jen nář.
navečír jen nář.; SSJČ zast a nář.
nazešeřéní, nazetmívku jen nář.
nazmrku jen nář.; sloven. na mrku
předvečerem v adverbializované podobě jen nář. (SSJČ před večerem jako součást výkladu k heslu kvečeru)
svečerem jen nář.; Jg s večerem, též večerem, pol. wieczorem, též nad wieczorem
uvečer jen nář.; Jg u večer
vpodvečer Jg pod večer, SSJČ též podvečer, podvečír zast. a nář., podvečerem říd., sloven. podvečer, pol. podwieczor
zvečera Jg z večera, též s večera, za večera, okolo večera, SSJČ též z večera, sloven. kniž., pol. z wieczora zast.
5 navečer Ru 4 — navečír Ju 1–4, Ru 4 — nawečír Po 1 — navečir Ju 2 — kvečeru Ju 1–3, 5, 6, Ru 2, 3 — gvečeru Ju 7, Ru 5 — knavečeru Ru 1 — předvečerem Ju 7
6 —
Či