ČJA 5
376 nahoře (1234)
1 M nahoře — nahóře
hore (hóre 724)
navrchu (-ŕ- 753)
2 Bylo sledováno zeměpisné rozšíření adverbií místa (na otázku kde?) s významem ‚na povrchu něčeho, na místě položeném nad něčím‘. Ve spisovném jazyce se v tomto významu užívají adverbia nahoře a navrchu.
Naším výzkumem byl vedle rozdílů lexikálních (nahoře × navrchu) a slovotvorných (nahoře × hore) zachycen též rozdíl hláskoslovné povahy, a to dloužení kořenného -o- (nahóře).
Za základ všech zachycených podob posloužila substantiva hora, vrch a jejich předložkové i prosté pádové formy (srov. též ČJA 2, 150 shora). Zatímco příslovce nahoře a navrchu vznikly adverbializací spojení předložky na s tvarem lok. sg. hoře, vrchu, podoba hore je adverbializovaný prostý (bezpředložkový) tvar lok. sg. (již ve stsl. gorě, stč. hořě). Podoba hore (s r namísto ř) navazuje zřejmě na sousední slovenské jazykové území, vyloučit však nelze ani vliv výrazů se základem hor- (hora, horní).
V obměně nahóře je -ó- důsledkem pozdějšího (zřejmě emfatického) dloužení původně krátké samohlásky o před ř (srov. ČJA 5, 195 shoří).
3 Výrazný čes.-mor. protiklad tvoří adverbia nahoře a navrchu.
V Čechách převládá forma nahoře; její hlásková obměna nahóře dominuje v svč. nář. Jako dubletní byla zachycena na jv. Mladoboleslavsku, na širším Roudnicku, v manětínském úseku, na Příbramsku, sv. Strakonicku, mezi Prachaticemi a Českými Budějovicemi a v doudlebském úseku.
Pro Moravu a Slezsko je charakteristické příslovce navrchu (jako dubletní přesahuje zejména do oblasti svč. nář.).
V oblasti vm. nář. se vyskytuje forma hore (na Vsetínsku, Uherskobrodsku a sev. Břeclavsku).
Situace ve městech se v podstatě shoduje s nář. okolím, do většiny mor. a slez. měst proniká podoba nahoře.
4 hore jen nář.; stč. hořě, Jg, SSJČ nář., sloven., hluž. horjeka, hovor. horka
nahoře stč. na hořě, Jg na hoře, SSJČ
nahoře jen nář.; stč. na hóře, pol. na górze
navrchu stč., Jg, SSJČ, sloven., pol. na wierzchu
5 nahoře Ju 3, 5, Ru 2, 3 — nahoře Ju 1, 2, 4, 5, Ru 4 — hore Ru 5 — navrchu Po 1, Ju 1, 4, 6, Ru 2, 4
6 AJPP 326 a), SSA 11.87, OLA 3158
Ko