ČJA 5

361      Konstrukce co máš ruce? (2629)

1    M         co máš ruce? (co máš té ruce?)

2                 Specifická nářeční tázací forma co máš () ruce? obsahuje polosponové sloveso mít. Vyvozovat ji proto musíme ze sponových vět typu co je mu/Petrovi? co je (tomu) psovi? co je (tomu) autu? Substantivem v dativu je vyjádřen nositel přisuzované vlastnosti, zájmenem co se odkazuje nikoli k předmětu řeči, nýbrž k přísudku (k přísudkovému adjektivu): odpověď na otázku co je Petrovi? proto zní: Petr je nemocný. Odkazuje-li se dativním substantivem k neživému objektu řeči, zvláště jedinečnému, vytváří to příznivé podmínky k uplatnění vztahu posesivnosti. Tu pak je možné nahradit sponu být polosponovým mít: co je (tomu) autu? > co máš (tomu) autu? nikoli však co je (tomu) Petrovi > co máš (tomu) Petrovi? Také otázky se substantivy odkazujícími k částem těla mohou mít buď podobu s mít, přivlastňuje-li se podmětu (co máš/ () ruce?), nebo podobu s být, nepřivlastňuje-li se podmětu nebo není-li sémantický rys přivlastňování přítomen (co je té ruce?). V konstrukci s mít je odkazovací zájmeno ten fakultativní: co máš () ruce?, v konstrukci s být je užití zájmena ten zpravidla nutné: co je té ruce?

Položka byla určena k výzkumu na Moravě. (Na celém území českého národního jazyka se zpravidla užívá forma se slovesem mít + instrumentál – co máš s tou rukou? co máš s tím autem?, ta však nebyla předmětem našeho výzkumu.)

3                 Nářeční tázací forma co máš ruce? je charakteristická především pro Moravu a přilehlé úseky svč. (široké Vysokomýtsko), střč. a jzč. nář. Na Moravě je soustředěněji doložena ze záp. okraje, dále ze Zábřežska, z Prostějovska, z Holešovska a ze sev. a stř. úseku vm. nář., porůznu byla zapsána i jinde. (Varianta s odkazovacím zájmenem byla soustředěněji zjištěna zejména na Vysokomýtsku, sz. Prostějovsku a v mikroareálu mezi Vsetínem a Uherským Brodem.)

Ve městech se výzkum neprováděl.

4    —

5    —

Ši