ČJA 5

359      Vazba  a) co je vám po tom? (2633)

             b) bolí ho hlava (2634)

1    M         a)  co je vám po tom?

     co je vás po tom?

b) bolí ho hlava

     bolí mu hlava

2                 Zkoumala se záměna vazby akuzativní a dativní ve dvou syntaktických konstrukcích, a to u slovesa být v idiomatickém rčení co je vám po tom? a u slovesa bolet ve větách typu bolí ho hlava.

V stč. je v první ze zmíněných konstrukcí dativ (co jest nám do tvé zlosti! co nám do toho!); tento způsob vyjádření je jako jediný možný i ve spis. jazyce. Typ s akuzativem (co je vás po tom?) se objevuje jen na vých. okraji zkoumaného území a souvisí zřejmě se slovenštinou (čo ťa do toho? teba do toho nič).

Ve dvojčlenných větách se slovesy vyjadřujícími subjektivní stavy, jako např. bolet, bodat, loupat, píchat, svědět, svrbět, zábst apod., vyžaduje spis. jazyk užití akuzativu (tak již stč.: bolí ju sirdce, bolejíť mě hnáty), v nářečích koexistuje vazba akuzativní a dativní. Dativ sem zřejmě pronikl z jednočlenných vět typu otci trnulo v rameni, zalehlo mu v uších, které lze často transformovat ve věty dvojčlenné: otci trnulo rameno, zalehly mu uši. Odtud pak otci bolelo rameno, otci bolely uši.

3                 Typ co je vám po tom? je běžný téměř na celém zkoumaném území. Pouze úzký pruh při jižní a střední části mor.-sloven. hranice se vyděluje typem co je vás po tom?

Typ bolí mu hlava vytváří dva členité areály. První na záp. a jz. okraji Čech (zasahuje Roudnicko, Rakovnicko, Plzeňsko, Chodsko, Klatovsko, Strakonicko a Prachaticko), druhý zabírá záp. polovinu střm. nář. s výběžky na Prostějovsko, Litovelsko, Zábřežsko a přes podorlický úsek dosahuje na Kladsko a Náchodsko. Zbývající území pokrývá typ bolí ho hlava.


4    a)   co je vám po tom?  stč., Jg, SSJČ, pol.

      co je vás po tom?  sloven.

 

 

b)   bolí ho hlava  stč., Jg, SSJČ, sloven., pol., hluž.


5    a)   co je vám po tom? Po 1, Ju 1–3, Ru 2–4 — co je vás po tom? Ru 5

 

 

b)   bolí ho hlava Po 1, Ju 1–3, Ru 3–5 — bolí mu hlava Ru 2


Km