ČJA 5
34 a) šípek (1354)
b) kříž (2129)
kouří se (ČJA 1-177 kouř)
1 M a) šépek
šejpek 704, 713
šípek
b) křéž
křejž 704, 713
2 Na mapě je pozitivně zakreslen výskyt forem šépek, křéž, tedy monoftongizovaných tvarů ze staršího šejpek, křejž. Diftongizované formy se spíš výjimečně uchovávají na ostrůvku u Kyjova a u městečka Kelče. Zvláštním symbolem je pouze v oblasti formy šépek zakreslena obměna šípek. Ta zde totiž není původní, ale vznikla dalším vývojem z hanácké podoby šépek. Jiných, pravidelných obměn šipek, šýpek, šypek; kříž, křiž, křýž, křyž si tedy nevšímáme. V případě položky šípek stranou přirozeně ponecháváme různé slovotvorné varianty (šíp, šipůvka), popř. jiné lexémy (hagebuty, glogoč).
3 Podoba šépek se vyskytuje na již. Šumpersku, na Litovelsku, Prostějovsku, Kroměřížsku a Holešovsku, v tzv. čuháckých nářečích je vývojově novější forma šípek.
Obměna křéž je omezena na vých. část střm. nářečí, od linie Litovel–Prostějov–Kroměříž po záp. hranici vm. nářečí.
4 šípek Jg, SSJČ, sloven. šípik, hluž. šypka
5 šípek Po 1, Ju 1–6, Ru 2–5 — šíp, šípinka, šípinek Ju 7
7 Zakončení na -é u sloves v 3. os. indik. préz. (kóřé se) je omezeno jen na Holešovsko; stejně je tomu u sloves, tvaru bučé ‚bučí‘.
Změna í > é po souhlásce ř u většiny jiných slov buď není provedena vůbec (hříbě, dříme, říct), nebo je její výskyt zcela ojedinělý (třéska 680, 685).
Bh