ČJA 5

345      Účelové věty: aby, … (2605)

1    M         aby

coby

žeby 815, 819

až (ež 807, 810, ažby 819, 822)

2                 Věty účelové vyjadřují, za jakým účelem probíhá hlavní děj, co by mělo vyplynout jako výsledek z obsahu vyjadřeného ve větě řídící.

Ve spisovném jazyce je hlavním spojovacím prostředkem aby (a + kondicionál přítomný), po imperativní větě hlavní také částice .

Základním typem účelových vět byly ve stč. jazyce věty s aby, by, , zřídka s nech(ť). Po byl možný i kondicionál (dnes jsi volil hospodina, ať by on tobě bohem byl); tento typ účelových vět se do současné češtiny nedochoval.

V dotazníku bylo jako příkladové uvedeno souvětí jezdil i v noci, aby (coby) hodně vydělal a jako možné spojky aby, coby, žeby.

Na většině území našich dialektů je aby, , k těmto spojovacím výrazům přistupují ještě další prostředky, a to coby, žeby, ažby, . Hlavně na ně se zaměřoval náš výzkum, tentokrát regionalizovaný na vých. Moravu.

Účelové věty s  () (stejně jako s nemapovaným ) často následují po hlavní větě se slovesem v imperativu, popř. s modálními slovesy muset, mít a mají sloveso v indikativním tvaru (zamišač se to mušy, aš se nělepi), obměna ažby (s kondicionálem) je ojedinělá (např. jechali, ažby zarobili). Spojka ažby vznikla patrně kontaminací spojky a spojek aby, coby.

3                 Na celém území českého národního jazyka dominují spojky aby, .

Vedle nich se ve východněji ležících lokalitách zpravidla jako dubletní vyskytují další nářeční spojky.

Poněkud větší oblast pokrývá spojka coby. Je charakteristická pro sev. a střed. úsek vm. nářečí s přilehlou oblastí kopanič. dialektů a pro vých. podskupinu slez. nářečí spolu s přechod. dialekty česko-polskými. Vzácně je doložena porůznu ze střm. dialektů.

Výskyt spojky je omezen na záp. podskupinu slez. nářečí. Podle starší literatury přesahuje tento spojovací prostředek i na Těšínsko.

Spojka žeby byla zachycena zcela ojediněle; soudíme, že její výskyt v slez. nářečích souvisí se stavem v polském jazyce.

4    aby  stč., SSJČ, sloven., pol., hluž.

 

žeby  pol. żeby

5    abi Po 1, Ju 2, 4, Ru 3, 5 — cobi Ru 3, 4 — ať Ju 2

Bh