ČJA 5
323 v boudě (2205), v pátek (2206)
v lese, v rybníku (2207)
v domě, v kuchyni (2208)
v hubě (2209)
v chlévě (2210)
ve vodě (2211)
1 M h bouďe, ch pátek
bouďe, pátek
2 Mapa zachycuje změnu předložky v v hlásky h/ch (v boudě > h boudě, v [f] pátek > ch pátek) a zánik předložky v (v boudě > boudě, v [f] pátek > pátek), oba jevy v pozici před znělou a neznělou retnicí. Protože se v územním rozložení sledovaných podob před znělou a neznělou souhláskou nevyskytly výrazné rozdíly, jsou obě položky mapovány vždy společně. Srov. též ČJA 5, 324.
3 Sledované jevy jsou charakteristické především pro tradiční vrstvu nářečí svč., v městské mluvě se neobjevily.
Změna předložky v > h/ch zasahuje z oblasti svč. do nář. středočeských souvisle v Polabí, přes jejich východní část vybíhá na Pelhřimovsko a přes sev. úsek nářečí čm. pak až k Boskovicím. Jednotlivé doklady výskytu této změny byly zachyceny porůznu i jinde, častěji v nářečích jzč. Zánik předložky v je jevem územně omezenějším než její změna v hlásky h/ch. Vyskytuje se především v svč. oblasti a v sz. části nářečí střč. (v Polabí a Poohří), rozptýleně i jinde po Čechách. Na Moravě tento jev běžný není, sporadické doklady pocházejí jen z příhraničních čm. úseků.
4 —
5 h Bjelehraďe Ju 1 — h Brodách Ju 4 — ch ponďeli Ju 1 — ch Praze Ju 2, Ru 4 — ch poli Ju 4 — víboru (ve výboru) Ju 1 — má hubje Ju 2
7 Výzkum byl zaměřen na změny a zánik předložky v ještě v několika dalších pozicích: před jedinečnou souhláskou (v lese, v rybníku 2207), před souhláskami párovými (v domě, v kuchyni 2208), před hláskou h (v hubě 2209), hláskou ch (v chlévě 2210) a hláskou v (v/ve vodě 2211). Všechny tyto změny mají jádro výskytu v svč. nářečích, jejich územní rozsah se v podstatě neliší od výše zmíněných případů.
Bá