ČJA 5
32 síto (680)
sítko (ČJA 1, 128 sítko na mouku)
1 M síto
sejto
séto
sito
syto (sýto 702, 703, 739)
seto (sto)
2 Obraz územního rozložení reflexů za dlouhé í po ostré sykavce s v slově síto je poněkud složitější. Oblast diftongizace í > ej zahrnuje sev. polovinu Čech a přilehlé Novoměstsko. Střm. monoftongizace této dvojhlásky (séto) se dosvědčuje jen z velmi malého území, neboť na většině území Moravy k této změně nebyly podmínky a varianta séto, pokud se zde vůbec vyskytuje, se patrně realizuje podle výrazu sétko. V důsledku tzv. moravské krátkosti má vlastně celá Morava a Slezsko u tohoto dvojslabičného slova jen formu sito, s krátkým i, popř. syto.
Varianta sito (syto) se v centrálním úseku střm. dialektů měnila v sto (tuto podobu nemapujeme). Varianta seto vznikla jiným hláskovým procesem, totiž střm. změnou krátkého i > y > e, srov. ČJA 5, 50b silný.
3 Podoba sejto je charakteristická pro svč. a střč. nářečí s malým přesahem až na záp. Příbramsko a na Novoměstsko, její monoftongizovaná obměna séto, navazující na tuto podobu, je ojedinělá a soustřeďuje se jako dubletní varianta jen na Boskovicko.
Jzč. dialekty a úzký již. okraj střč. nářečí se vydělují původní podobou síto.
Jak jsme již uvedli, na Moravě i ve Slezsku je běžná zkrácená obměna sito, popř. syto (sto). Pokud vůbec je odtud doložena i podoba síto, sýto, jde nepochybně o přejetí ze spisovného jazyka.
4 sejto stč., Jg
sito SSJ, pol., hluž.
síto stč., Jg, SSJČ
5 síto Ju 7 — sito Ju 5, 6, Ru 5 — sejto Po 1, Ju 1–4, Ru 1, 4
7 Stejnou změnu bylo možno sledovat i na dem. výrazu sítko. U něho se moravská krátkost na Moravě neobjevuje (pův. bylo slovo trojslabičné), popř. se dlouhá samohláska uchovala v důsledku odvozených deminutiv na -ko (kopyto – kopýtko, železo – želízko, lože – lůžko). Na značném území Čech, zvl. v jzč. nářečích a na Vysokomýtsku, však místo uvedeného výrazu existují jiné lexémy, popř. se deminutivum vyjadřuje pomocí spojení s adj. malé (malé síto).
Svč. a stř. nářečí charakterizuje podoba sejtko, v střm. dialektech (s výjimkou Třebíčska a záp. Moravskokrumlovska, kde je podoba sitko) se vyskytuje obměna sétko. Dále k východu se v obvyklých teritoriích objevují varianty sítko, s’itko, sýtko a sytko.
Bh