ČJA 5
305 dřevěný (99)
slaměný (668)
1 M dřevjenný (dřevennej, dřevjanny)
dřevjednej
2 Změna nn > dn nastává analogicky i v případech, kde stojí od původu souhláska jednoduchá (dřevěný > dřevěnný > dřevědný).
3 Sledovaný jev byl zachycen především v oblasti svč. nářečí. Zdvojené souhlásky nn místo obecně obvyklého n se v těchto případech vyslovují v Podještědí a širším Podkrkonoší, na vých. okraji svč. nářečí a v sev. části přechod. nářečí čes.-mor. s přesahem do horního Posázaví.
V tomto svč. areálu se rovněž vyskytuje (již o něco řidčeji) i podoba dřevědnej s následnou hláskovou změnou nn > dn (a také obměny s depalatalizací dřevennej/dřevednej, které zde nesledujeme).
Na Moravě byla tato změna zachycena v menším areálu také na Litovelsku, dále ve středním úseku vm. nářečí, ve Slezsku (zde v podobě dřevjanny) a v českých lokalitách na území Polska.
4 —
5 dřevjednej Ju 2
7 Zkoumaná, ale samostatně nezpracovaná zůstala položka slaměný (668). Podoba slaměnný se vyskytuje zhruba ve stejných oblastech jako mapovaná podoba dřevěnný, jen má o něco menší územní rozsah. Také disimilovaná obměna slamědný je řidší, byla zachycena pouze ve čtyřech vesnicích ve vých. části svč. nářeční oblasti a v sev. části přechod. nářečí čes.-mor.
Bá