ČJA 5
295 a) sebrat (1659)
b) sešit (35)
sežrat (ČJA 5, 267)
(je/máme) semleto (ČJA 4, 416)
1 M a) sebrat
zebrat
b) zešit
2 Mapa zachycuje rozdíly v předponovém se- u dvou výrazů, a to u slovesa sebrat a u substantiva sešit (odvozeno od slovesa sešít). Zjištěné nář. diference se omezují na dvojici se- × ze-.
V případě nář. rozdílu sešit × zešit je izoglosou vymezen výskyt varianty zešit.
Předpona se-, shodná se spisovným jazykem, je u obou výrazů původní a vyjadřuje prostorový význam směřování dohromady. Na části území se vyskytuje v hláskové obměně ze-, a splývá tak s předponou jinou, s původním prefixem ze-.
Příčiny nář. splynutí se- a ze- spočívají zřejmě ve společném významovém rysu obou předpon (rysu rezultativnosti, srov. Šlosar, 1981, s. 91). Nevylučujeme ani, že jejich splývání mohly podpořit asimilační znělostní tendence.
3 Mapa zobrazuje diferenci sebrat × zebrat jako protiklad česko-moravský. Výrazně zeměpisně vymezena je však jen podoba sebrat: užívá se jí pouze v nářečích na území Čech, východní hranici jejího výskytu tvoří bývalá zemská hranice.
Oblastí předpony ze- je území na východ od této linie. Obměna zebrat se však vyskytuje i v nářečích Čech, a to vždy jako podoba dubletní. Soustředěněji se objevuje zejména v pruhu území vymezeném městy Praha – Vysoké Mýto, na vých. okraji jzč. nář., zachycena byla též v lounském úseku a na širokém Náchodsku.
Výskyt dialektismu zešit je výrazně menší, než je tomu u varianty zebrat. Omezuje se pouze na vých. část zkoumaného území. Záp. oblast jeho výskytu vymezuje linie, jež probíhá od severu podél bývalé zemské hranice a u Nového Města na Moravě se stáčí jv. směrem k Mikulovu. V mikroareálu na Znojemsku byl zachycen dubletně. Menší rozsah obměny ze- pravděpodobně souvisí s působením spisovného jazyka ve školní výuce.
Stav ve městech se shoduje se situací ve venkovském okolí, v mluvě měst se v oblasti nář. ze- uplatňuje – zejména v severomoravském pohraničí – spisovná předpona se-.
4 a) sebrat stč., Jg, SSJČ
zebrat Jg, sloven. zobrať, pol. a hluž. zebrać
b) zešit sloven. zošit, pol. zeszyt, hluž. zešiwk
5 a) sebrat Po 1, Ju 1–3, 5, Ru 2, 3 — zebrat Ju 1, 4–6, Ru 4, 5
b) zešit Ru 5
7 Nář. distribuce předpon se- a ze- byla zjišťována též v položkách (je/máme) semleto a sežrat. Ve všech těchto případech mají varianty se ze- menší územní rozsah.
Varianta ze- v trpném příčestí semleto (a jeho nářečních obměnách -mlíto / -mlito, -mlíno atd., srov. ČJA 4, 416) nezasahuje na západ v takové míře, jak bylo zjištěno u položky sebrat: v Čechách se omezuje na vých. úsek střč. nář. (s výběžkem až k Benešovu) a přilehlý sv. okraj jzč. nář. Byla zde však – na rozdíl od varianty zebrat – zaznamenána ve větším rozsahu jako nedubletní.
U slovesa sežrat se izoglosa oddělující obě varianty (se- záp. × ze- vých.) shoduje s průběhem bývalé zemské hranice, a jev tak náleží do skupiny výrazných česko-moravských protikladů (srov. též ČJA 5, 267). Ojediněle se s variantou ze- setkáváme i v lounském úseku. Ve větším rozsahu než u slovesa sebrat proniká varianta s předponovým se- do mluvy mor. měst.
Kl