ČJA 5

294      otevřít (174)

1    M         (v)otevřít

(v)odevřít (vore- 302–304, 309, 310)

2                 Mapa podává nář. hláskoslovné diference v předponě slovesa otevřít. Byl zjištěn rozdíl ote- × ode-.

Jev má obdobu ve dvou výslovnostních podobách předložky otod (v závislosti na regresivní asimilaci znělosti). Původní předpona je zde ot(e)-. Nese prostorový separativní (odlukový) význam.

Podoba s ode- zřejmě vznikla jako novější varianta původní předpony ote-: Analogicky podle předložek jako nad, pod (s dvojí výslovností v důsledku asimilace) se vytvořila znělá grafická podoba od(e). K témuž vývoji došlo i v předponě ot- (Kopečný, 1973, s. 150). Případy, v nichž se tato změna neuskutečnila, jsou výjimkou a patří k nim i předpona ote- u slovesa otevřít (podoba shodná se spisovným jazykem). Zůstala uchována patrně i vlivem synonymního slovesa otvořiti.

Nemapovaný chodský dialektismus vorevřít vychází z podoby vodevřít a odráží jzč. změnu d > r (např. děreček), srov. ČJA 5, 327b.

3                 Výrazně zeměpisně vymezena je především varianta odevřít. Nedubletně se vyskytuje v Čechách v záp. polovině jzč. nář., v Podkrkonoší, nesoustavně i jinde na území Čech. Areál tvoří též v záp. úseku střm. nář. a v dialektech čes.-pol. se značnými přesahy na západ.

Podoba otevřít je charakteristická pro území na východ od řeky Svitavy (z jižního Brněnska přesahuje na západ až k Třebíči). Jako nedubletní se vyskytuje i na pruhu území podél již. poloviny bývalé čes.-mor. hranice, na již. okraji Čech a v sev. a vých. úsecích svč. nář.

Dubletně se obě podoby, otevřítodevřít, vyskytují v Čechách, a to především ve střč. nář. a přilehlých úsecích dial. svč.

V mluvě měst byly zapsány podoby shodné s nář. okolím, jako progresivní se jeví varianta otevřít, jež proniká do mluvy měst na území s nář. podobou odevřít. Uplatňuje se i v českých pohraničních městech.


4    odevřít  Jg

 

otevřít  stč. otevřieti, Jg, SSJČ, sloven. otvoriť, pol. otworzyć, hluž. wotewrěć


5    otevřít Ru 5 — votevřit Ju 6 — voteřit Ju 1, 2, 4, Ru 4 — vodevřít Ju 5, Ru 2, 3 — vodevřit Ju 5 — vodeřit Ju 1, 2, 4 — wodeřit Po 1

Kl