ČJA 5
293 a) shoří (ČJA 5, 195)
b) na shledanou (2035)
zhlavík (plužních koleček) (ČJA 3, 46)
1 M a) schoří (schó-)
zhoří
b) na schledanou
na zhledanou
2 Územní rozdíly v asimilaci skupiny sh- byly zjišťovány také u 3. os. sg. ind. préz. shoří a u pozdravu na shledanou.
K obdobnému typu asimilace dochází i u termínu zhlavík ‚podložka pro hřídel pluhu‘.
3 Případy progresivní asimilace (schoří, na schledanou) jsou typickými českými variantami, podoby zhoří a na zhledanou, které vznikly jako důsledek asimilace regresivní, se vyskytují na Moravě (izoglosy vydělující oba moravské areály přičleňují k Čechám v nestejně velkém územním rozsahu i Třebíčsko a Znojemsko). „Česká“ varianta na schledanou byla zachycena (jako dubletní a nověji pronikající) i ve většině moravských měst.
4 —
5 a) schoří Ju 3, Ru 2, 3 — schoři Po 1 — schóří Ju 1, 3, 5, Ru 2 — schóři Po 1, Ju 2, Ru 1, 4 — zhoří Ju 6, 7, Ru 5 — zhóří Ju 4
b) na schledanou Po 1, Ju 2, 3, 5, Ru 4 — na
zhledanó Ju 6 —
na zhledanú Ju 7
7 Tento typ asimilace byl zaznamenán i u termínu zhlavík (plužních koleček) (zhlaví, zhlavík, schlaví). Převládající jsou podoby s počátečním zh- (zhlaví, zhlavík) – vyskytují se především v západní polovině Čech (s výjimkou jejich okrajových úseků) a na většině Moravy. Výslovnost schlaví je rozšířena zejména v oblasti svč. s přesahy do nář. středočeských (v jejich sev. a vých. části) a jzč. (v úzkém pruhu od Příbrami k Českým Budějovicím a ke Slavonicím), srov. ČJA 3, 46 zhlavík (plužních koleček).
Bá