ČJA 5

289      a) s holí (2157)

b) k holiči (2161)

pět hodin (2152)

1    M         a)  s cholí

     z holí

b) k choliči

2                 Mapovaly se případy asimilace ve spojení předložka s, k + subst. s náslovným h (typu s holík holiči). K oddílu pojednávajícímu o regresivní asimilaci je přiřazujeme z hlediska ryze formálního, výrazné nářeční podoby s cholík choliči jsou samozřejmě výsledkem asimilace progresivní. Mapa zachycuje protiklad z holí × s cholí, u předložkového spojení k holiči pak jen nářeční podobu k choliči. Nář. formy s cholej (< ) a k choličoj (< -ovi) se zde nesledují, srov. ČJA 4, 88 díží, ČJA 4, 89 krví a ČJA 4, 53 sousedovi, ČJA 4, 54 pekaři, ČJA 4, 55 soudci.

3                 Nářeční podoba s cholí je typická pro většinu nář. svč. (s výjimkou Mladoboleslavska a Vysokomýtska), přesahuje do vých. části střč. nářečí a do oblasti jzč. Souvislý areál vytváří na širším Českobudějovicku s Jindřichohradeckem, roztroušeně byla zachycena i jinde po Čechách.

Asimilovaná podoba k choliči se objevuje ve větším územním rozsahu. Byla zachycena v svč. oblasti, ve vých. části nář. střč. a jzč. a při jejich okrajích a také na Rokycansku. Na Moravě se jí užívá roztroušeně v centrální části nář. střm., ojediněle i v oblasti vm.

Obě mapovaná spojení (s cholík choliči) jsou nářeční dublety vyskytující se především u starších mluvčích. Běžně se užívá podob z holíg holiči, které jsou typické i pro městskou mluvu.

4    —

5    a)   s cholkou Po 1 — s chrábjema Ju 1 — s cholej Ju 2, Ru 4 — z holej       Ju 2 — z haluzema Ju 4 — z húlkú Ju 7 — z hrábjema Ru 2 — z holí       Ru 3 — z hoblíkem Ru 5

 

b)   k Chradeckejm Po 1 — k choliči Ru 4

7                 Zjišťována byla také mezislovní asimilace ve spojení pět hodin. Výslovnost s asimilovaným ch- (pět chodin) je typická pro značnou část českých nářečí v užším smyslu, především pro nář. svč., vých. a záp. okraje nář. střč. a pro jižní část nář. jzč. – vyskytuje se tedy přibližně ve stejném rozsahu jako mapovaná položka s cholí.