ČJA 5

285      soused (ČJA 5, 35, ČJA 5, 72a)

1    M         sousedə

2                 Mapa registruje maximální rozsah zachování párových znělých souhlásek stojících na konci slova před pauzou. Tento jev je představen na slově soused, zahrnuje však znělou výslovnost zachycenou při terénním výzkumu i v případech dalších (např. sníh, pohřeb, dub, klid, včetně ustálených srovnávacích spojení typu sladký jako med).

Protože se jedná o jev kdysi důsledný, pravidelný, byl zařazen do PRO. Stojí však za pozornost, že výzkum pro ČJA zachytil jeho výskyt na daleko rozsáhlejším území.

Zatímco v mluvených útvarech našeho národního jazyka došlo na konci slova před pauzou k neutralizaci párových znělých souhlásek v jejich neznělé protějšky [souset, sních], uchovává se místy – jako výrazný nářeční jev – výslovnost koncových znělých souhlásek v případech soused, sníh, med apod. Tento způsob výslovnosti doprovází obvykle průvodní vokál (samohláskový zvuk, který se někdy přepisuje jako ə).

Doklady na změnu znělých souhlásek v neznělé na konci slova před pauzou se objevují koncem 14. a na počátku 15. století.

3                 Podoby se znělou koncovou souhláskou vytvářejí rozsáhlý areál v svč. nářečích s přesahem do oblasti střč. (až do Posázaví), na jv. zasahují přes severní část přechod. nářečí čes-.mor. až na sev. Brněnsko. Zapsány byly i na Zábřežsku a Litovelsku, ojediněle pak na jv. okraji nářečí vm. a na Doudlebsku.

Ve všech případech se jedná o nářeční archaickou výslovnost, která byla zachycena vedle koncových souhlásek běžně vyslovovaných nezněle.

4    —

5    sousedə Po 1