ČJA 5
278 a) střída (467)
b) střecha (115)
1 M a) střída
třída
křída
b) třecha
2 Sledoval se zánik souhlásky s ve skupení stř- na začátku slova střída (chleba). Vedle varianty třída byla zaznamenána též disimilace tř- > kř- (křída).
U druhého slova sledujeme pozitivně jen příznakovou formu třecha.
3 Formy dokumentující zjednodušení skupiny stř > tř jsou omezeny na oblast českých dialektů, na Moravě jsou případy s touto změnou zcela výjimečné. Ale i v Čechách se vedle variant třída, třecha běžně vyskytují formy střída, střecha, shodné se spisovným jazykem.
Forma třecha pokrývá velké území téměř celých střč. dialektů s výběžky téměř až k Českým Budějovicím a k Slavonicím a větší západní část jzč. dialektů až k Prachaticím. Odděleně vytváří ještě mikroareál v Podkrkonoší a na Kladsku. Téměř bez výjimek se tato forma uchovává jako dubletní vedle podoby střecha.
Poněkud jiný územní rozsah má sledovaná změna u výrazu střída. Zde izoglosa obou variant zčásti sleduje starou zemskou hranici; forma střída je nedubletní na Moravě a v sv. Čechách na užším Vysokomýtsku. Navíc se podoby se stř- vyskytují obvykle jako jediné ještě na malém území Novopacka. Dubletně se hojněji dokládají zvláště z okrajů Čech. Na ostatním území Čech je forma třída.
Porůznu jsme v Čechách zaznamenali také variantu křída. Ta je soustředěněji doložena zvláště z Příbramska a pak ještě z Jindřichohradecka. Jinde je její výskyt sporadický.
4 a) střída Jg, SSJ striedka, hluž. srjódka
b) střecha stč., Jg, SSJČ, SSJ strecha, pol. strzecha
třecha hluž. třěcha
5 a) střída Po 1, Ju 1–4, 6, 7 — třída Ju 1–3, Ru 1–3, 5 — křída Po 1, Ju 1–3, Ru 1–3, 5 — křida Ju 5, Ru 1, 4
b) třecha Ju 5, Ru 2–4
Bh