ČJA 5
235 a) kost (411)
b) nit (ČJA 4, 17)
c) déšť (ČJA 5, 111a)
1 M a) kost
kosť
b) ňit
c) déšt (dešt, díšt, dišt)
2 Mapa sleduje v první řadě územní rozložení podob kost × kosť. U formy kost je koncové t výsledkem historické depalatalizace, u varianty kosť na sv. Moravě a ve Slezsku zůstalo dochováno pův. měkké zakončení; depalatalizace zde totiž nebyla provedena důsledně. Na ostatním území je koncové ť zřejmě výsledkem analogie podle nepřímých pádů.
Pozitivně šrafami zaznamenáváme výskyt podoby nit a značkami variantu déšt. Zakončení formy nit prodělalo stejný hláskový vývoj jako u formy kost. Podrobněji jsou hláskoslovné a morfologické varianty výrazu nit zpracovány na mapě ČJA 4, 17.
Další hláskoslovné varianty výrazu déšť viz na mapě ČJA 5, 111a.
3 Podoba kost, shodná se spis. jazykem, zabírá rozsáhlou oblast zahrnující svč. nář., větší vých. část střč. nář., jč. nář. s Klatovskem a čm. nář. s přilehlou částí jz. Moravy. Zbývající území pokrývá forma kosť. Podoba kost proniká ze spis. jazyka jako dubletní do měst v areálu varianty kosť; v szč. a sm. pohraničních městech je formou jedinou.
Forma nit se s výjimkou menších oblastí (úzký pás při hranici svč. a střč. nář., okolí Příbrami, Benešova, Jihlavy a Nového Města na Moravě) vyskytuje téměř v celých Čechách, odkud přesahuje na Boskovicko, Třebíčsko a do oblasti sev. od Znojma. (Z ostatního území se dokládá podoba s měkkým zakončením niť.)
Depalatalizované varianty déšt, dešt, dýšt, dyšt byly zaznamenány v sev. úseku svč. nář., roztroušeně v oblasti mezi Jihlavou a Ledčí nad Sázavou a souvisleji na jz. Moravě.
4 a) kost stč., Jg, SSJČ
kosť Jg, sloven., pol. kość, hluž. kósć
b) nit stč., Jg, SSJČ
c) —
5 a) kost Po1, Ju 1–5, Ru 4 — kosť Ju 5–7, Ru 2, 3, 5
b) ňit Ju 3 — ňít Ru 2, 4
c) déšt Ru 2 - dešt Ju 2, Ru 2
Km