ČJA 5
221 a) ořech (1176)
b) pořád (2520)
c) pařez (ČJA 2, 84)
d) pekařský (59)
dvířka (ČJA 3, 29 vrátka v plotě)
1 M a) orech
b) pořád
porád
c) parez
d) pekarský (pekarka)
2 Rozšíření formy orech postihuje území, kde se změna r > ř vůbec nerealizuje. Stejný rozsah jako obměna orech mají též např. podoby repa, drevo, hríbek, vrelý, stríbro atd.
Forma porád je asi důsledkem variabilnosti adverbiálních forem, navíc možná ovlivněná příslovcem akorát.
Podoba parez představuje ojedinělý případ, kde sledovaná změna nebyla provedena; nelze vyloučit, že je výsledkem pč. depalatalizace.
Varianty pekarský, pekarka (proti spis. pekařský, pekařka) jsou příklady na starou depalatalizaci měkkého r’ před souhláskami s, k. Obměna pekarka ‚pekařka‘ byla naším výzkumem doložena jen nesoustavně u položky zaměřené na přechylování jmen činitelských.
3 Podoba orech zabírá oblast tzv. kopaničářských dialektů a odděleně ještě Hlohovec (b. 737, lokalitu s charvátskou kolonizací ze 16. stol.) a Halenkovice (b. 728, osídleny valašskou kolonizací). Formy typu orech jsou na ústupu, zejména v lokalitě 732 (Radějov) jsou charakteristické pro nejstarší generaci.
Varianta porád (ojediněle též porá, poráde, porátej, porádem, porádejc) pokrývá mimořádně velkou oblast. Vyskytuje se téměř na celém území svč. a střč. dialektů (kromě Benešovska a okolí Prahy), na Moravě zasahuje širším pruhem přes Novoměstsko na Boskovicko a Brněnsko až k Mikulovu. Na ostatním území dominuje podoba pořád.
Depalatalizovanou podoba parez jsou charakteristická jzč. nářečí (bez Táborska), na západě s malým přesahem do střč. nář. skupiny.
Obměny pekarský (pekarka) se vyskytují v oblasti slez. nářečí s přesahem na Valašsko (zde jako dubletní) a pak přirozeně i v oblasti neexistence ř, viz též PRO F4.
4 a) orech sloven., hluž. worjech
b) porád SSJČ zast. a obec., sloven.
pořád stč., Jg též pořáde, SSJČ též pořáde zast., pořádejc, pořádem, pořadem, pořádkem vše nář.
c) parez sloven.
d) pekarský stč., sloven. pekársky, pol. piekarski, hluž. pjekarski
5 a) —
b) porád Po l, Ju 1–4, Ru 1, 4
c) parez Ju 5, Ru 2, 3
d) —
7 Na depalatalizaci r’ > r před souhláskou k ukazují rovněž podoby dvérka, dvírka. Tento lexém je na části zkoumaného území nář. variantou pro výraz vrátka (v plotě). Varianta dvírka se vyskytuje hlavně na Mladoboleslavsku a Roudnicku, obměna dverka je ve Slezsku.
Bh