ČJA 5
191 a) kluci (ČJA 4, 90)
b) hosti (ČJA 4, 95)
všichni (ČJA 4, 267)
1 M a) klucí
b) hosťí
2 Mapa tvaru nom. pl. životného substantiva kluk zachycuje území s maximálním zeměpisným rozsahem formy s koncovkou í (klucí), zatímco areály podoby hostí představují její minimální rozsah.
V morfologickém svazku je protiklad i × í v nom. pl. životných maskulin registrován na několika mapách, avšak jednotlivé výrazy se od sebe rozsahem výskytu podob s -í liší především z důvodu uplatnění jiných koncovek.
Protiklad variant klucí × kluci zde představujeme jako jev hláskoslovný, ač koncovka í je patrně jiného původu než koncovka i (srov. ČJA 4, 90). Původní koncovka i-kmenů mužských -ie byla příznačná pro skupinu jmen životných substancí (lidie, hostie, holubie) a šířila se k jiným životným maskulinům. U formy hostí lze zejména areál na západě Čech hodnotit jako relikt původní i-kmenové koncovky. Jazykovězeměpisná situace však nevylučuje, že by mohlo jít i o formu dloužení dřívějšího koncového -i; novější í tak bylo příznakem životnosti: pod vlivem tohoto -í se původní konsonantické zakončení -e zdloužilo v -é (to rovněž charakterizuje živé bytosti).
3 Forma klucí pokrývá jz. polovinu Čech s přilehlým Dačickem a na Moravě se dále vyskytuje sev. od Brna, v úzkém pásu na vých. okraji střm. nář. a v mikroareálu na Zábřežsku.
Podoba hostí se v Čechách omezuje na záp. úsek jzč. nář. a na několik mikroareálů, a to na Lounsku, v dolním Posázaví a na Dačicku; na Moravě až na území již. od Kroměříže se její rozšíření shoduje s areály tvaru klucí.
4 a) —
b) hostí stč. hostie, hoscie, sloven. hostia
5 a) kluci Ju 3, Ru 2, 3
b) hosťí Ju 3, Ru 2, 3
7 S areálem podoby klucí se větším dílem shoduje i oblast nář. podob nom. pl. zájmena všichni se zdlouženým koncovým í: všichní, všecí. Zaujímají tedy jz. polovinu Čech a na Moravě pás území z Novoměstska přes Tišnovsko až na jv. okraj oblasti střm. nář. a navíc ještě přilehlou oblast nář. dolských; odděleně se podoba všecí dokládá též ze Zábřežska.
Fi