ČJA 5

165      můstek (1261)

1    M         mústek

mustek

mostek

N          mostík 414, 454, 42, 44

2                 Na mapě sledujeme průběh hranice deminutiv od slova most, tedy mostek × můstek. Obě dem. podoby jsou součástí spis. jazyka, mostek však pouze jako řidč. a poněk. zast. varianta, přestože z hlediska celoúzemního jde o podobu většinovou. Ke změně kvantity při odvozování, tedy k dloužení kořenné samohlásky, opět nedochází na Moravě (a tentokrát i na značné části Čech). Mapa zachycuje i pravidelně zkrácenou podobu mustek na jz. Moravě. Častý dubletní výskyt podoby můstek v sv. polovině Čech, kde se ů obvykle krátí v u, svědčí o tom, že sem tato podoba pronikla nověji snad ze spis. jazyka. Nemapujeme tzv. horskou změnu o > u (srov. ČJA 5, 59 holub).

3                 Podoba můstek byla zachycena v jz. polovině Čech s výběžkem na Mladoboleslavsko (dubletně často i na severu Čech), pro zbývající větší část zkoumaného území je typická varianta mostek. Z jz. cípu Moravy je doložena obměna mustek.

Města v areálu podoby můstek se shodují s nářečním okolím (až na dvě jč. města, viz odd. 1 N, kde je jako dubletní podoba mostík), na území varianty mostek byla ve městech dubletně (někdy i nedubl.) zachycena zpravidla i forma můstek (na Moravě i mustek); ta je výhradní v sč. pohraničních městech.

4    mostek  Jg, SSJČ řidč. a poněk. zast., pol.

 

můstek  stč. móstek, Jg, SSJČ

5    mústek Ju 5, Ru 2–4 — mostek Po 1, Ju 1–4, Ju 6, 7, Ru 5

Či