ČJA 5

126      a) pluh (ČJA 3, 35)

b) duha (1557 duha na obloze, ČJA 1, 200 dužina)

1    M         a)  pluh

     plouh

b) douha

2                 O slově pluh už bylo pojednáno v ČJA 3, 35, protože kromě podoby pluh a jejích hláskových variant byly zachyceny i další lexémy, ale ty se vyskytují zpravidla v dubletě právě se slovem pluh či jeho variantou plouh, takže bylo možno vést ostrou hláskoslovnou hranici, kterou zobrazujeme zde. Původ tohoto slova je nejasný. Jde buď o slovo pův. slovanské (Mch uvádí psl. plugъ od plugati ,plouhati’) či přejaté (Holub – Kopečný považuje za přejaté z germ.-kelt. a spojuje s got. plogs, něm. Pflug, sthn. pfluog). (Současná etymologická literatura se kloní k názoru, že jde o slovo psl. Pro psl. původ slova pluh svědčí jeho dobré slovotvorné zakončení a naproti tomu izolovanost – a neúspěšné pokusy o etymologii – slova germánského.)

Pozitivně je mapě zachyceno slovo douha, které mělo v kořeni původně nosovku ǫ (psl. *dǫga – pův. ,dřevěný oblouk‘, až později ,nebeský oblouk‘). Na mapě uvádíme podobu douha ve významu ,duha na obloze‘, který dosud v ČJA nebyl sledován, i ,dužina‘, srov. ČJA 1, 200.

U obou položek vycházíme z podob s krátkou samohláskou v kořeni, která se v důsledku metatonií či náhradního dloužení na části území dloužila, nelze však ani vyloučit, že varianty s délkou plouhdouha jsou vývojově starší (že navazují na staré podoby s délkou plúhdúha) a že podoby pluhduha vznikly vyrovnáním s nepřímými pády slova (podoba pluh je možná příkladem tzv. moravské krátkosti).

3                 U obou mapovaných položek je podoba s krátkou samohláskou v kořeni většinová. Z podob s diftongem zaujímá větší oblast plouh, pokrývající záp. polovinu Čech a široké Českobudějovicko (dubletně s jinými lexémy, ale ne s podobou pluh), na menším území byla zachycena podoba douha, doložená z Chodska se Stříbrskem (,duha na obloze‘, zprav. dubl. s podobou duha) a vých. Prachaticka, Doudlebska a Jindřichohradecka (,dužina‘, nedubl.).

Ve městech se slovo pluh nezkoumalo a slovo douha zachyceno nebylo.


4    a)   pluh  stč., Jg, SSJČ, sloven., pol. pług, hluž. płuh

 

b)   douha  Jg (též dúha slc.), sloven. dúha


5    a)   pluh Po 1, Ju 1–4, 6, Ru 1, 4, 5 — płuh Ju 7 — plúh Ru 4 — plouh

      Ju 5, Ru 2, 3

 

b)   douha Ru 2 — dúga Ju 5


Či