ČJA 4
63 dceři dat. sg. f. (1807)
1 M ceři (-i: jen F2b; ceřə 603, 611, 614, 615) — céři (-i: jen F2b; cíři 102–106) — čeře — ceř
ceře — céře
2 Substantivum dcera (pův. r-kmen), v nové češtině vřazené k produktivnímu typu žena, uchovává starobylou formu dativu a lokálu dceři jak v spis. jazyce, tak ve většině nářečí. Novotvarem je podoba dceře, dokládající příklon k typu žena i v dativu. Hláskoslovné rozdíly zaznamenané na mapě zasahují tvar s koncovkou -i (dceři × dceře × dceř). Na mapě registrujeme i hláskové obměny se zdlouženým e v kořeni (dcéři, dcéře).
Souhlásková skupina dc- se na celém území ve výslovnosti zjednodušuje na c-; tato podoba se promítá do všech tvarů. Uvedený jev na mapě nezakreslujeme.
3 Tvar dceři (v střm. centrálním úseku v podobách dceře, dceř) je z hlediska územního rozšíření většinový a ve stř. části slez. nářečí zasahuje i do oblasti výskytu formy dceře. Ta byla zachycena ve slez. dialektech, na Valašsku a v kopaničářských nář., odděleně též v Čechách při jejich záp. okrajích a na Kladsku.
Hlásková obměna se zdlouženým é v kořeni pokrývá rozsáhlé území sev. poloviny Čech, ohraničené řekami Sázavou a Vltavou, a odděleně pak oblast vm. nářečí.
Situace ve městech se shoduje se stavem zachyceným v nář. okolí, do oblasti nář. formy dceře proniká (zejména ve slez. nářečích v mluvě mladé generace) tvar dceři, podporován spis. jazykem.
4 dceře Db, sloven. dcére, pol. córze
dceři stč., Db, Tk, MČ, hluž. -i
5 ceři Ju 5, Ru 2, 3 — céři Ju 1–3, Ru 4 — ceře Po 1, Ju 5, 6, Ru 2 — céře Ju 4, 7, Ru 5
6 —
Kl