ČJA 4
53 sousedovi dat. sg. m. (75)
psu (890)
1 M sousedovi (701 súsedovjy, sumśad- 831–836, 84) — sousedoji 450, 801–805 — sousedoj — sousedov 446, 447, 603
sousedu
2 Rozdíly morfologické (sousedu × sousedovi) doplňují diference od původu hláskoslovné. Ty představují obměny koncovky -ovi, vzniklé v důsledku vývoje bilabiálního w: patří sem jednak varianty -oji, -oj, jednak podoba -ov, utvořená analogií podle variant -ovi/-oji (tj. -oj → -ov); na Znojemsku jde o redukci -i. K pravidelné obměně -uvi srov. PRO F3.
3 Tvar sousedovi je běžný ve všech nářečích a je příznačný pro mluvu měst jak vnitrozemských, tak pohraničních. Z hláskových obměn koncovky -ovi zabírá nejrozsáhlejší území podoba -oj; ta je charakteristická pro svč. nářečí, odkud přesahuje též do sev. úseku čm. nářečí. Vyskytuje se rovněž v malé oblasti na szč. okraji (v Poohří), pouze mikroareály tvoří na záp. Plzeňsku, záp. Českobudějovicku a na záp. okraji středoopavských nářečí. Varianta -oji byla zapsána jen sporadicky, a to na jz. Českobudějovicku a na záp. okraji středoopavských
nářečí. Také podobu -ov (sousedov) zachytil výzkum jen ojediněle,
a to na Prachaticku a jedenkrát na jz.
Moravě.
Forma -u vystupuje vždy v dubletě. Pokrývá souvislou oblast v záp. Čechách a zasahuje i jz. část jč. nářečí. Doložena je též z Jindřichohradecka a ojediněle ze střč. nářečí.
4 sousedoji hluž. -ej
sousedovi Db, Tk, MČ, sloven, súsedovi, pol. sąsiadowi
sousedu Db, Tk, MČ
5 sousedovi Ju 2, 3, 5, Ru 1–4 — sósedovi Ju 6 — súsedovi Ju 7, Ru 5 — sousedoj Po 1, Ju 1, 2, 4 — sousedu Ju 1, Ru 2
6 MAGP 247, 248, AJŚ 1366, SSA 11.33
7 Zpracována byla i položka psu. Celkový rozsah nelze v úplnosti zachytit, protože v Čechách byl výzkum uskutečněn pouze na tzv. opěrné síti bodů, je však srovnatelný se stavem zachyceným na mapě sousedovi. I v tomto případě je většinový tvar psovi. Vyskytuje se jako nedubletní na Moravě a ve Slezsku a téměř v celých Čechách (obměny koncovky -ovi, totiž -oji, -oj a -ov, mají shodný územní rozsah, jak je zakresleno na mapě sousedovi, s tím rozdílem, že v již. Čechách nebyla zachycena obměna psov). Forma psu byla zaznamenána na již. okrajích jč. nářečí, soustředěněji pak v záp. Čechách.
Atlasy: MAGP 247, 248, ASJ II 27:19, PLPJ 154
Kl