ČJA 4
430 byli 3. os. pl. min. č. m. živ. (2486)
1 M byli — bili — beli (bәli 516, 645) — bele — bl — bél
boli 755
2 Při zkoumání nář. tvarů 3. os. pl. min. času slovesa být rodu mužského životného byly doloženy četné rozdíly vycházející z hláskoslovných diferencí: byli × bili × beli × bele × bl × bél. Na sousední slovenštinu navazuje podoba boli.
Pro přehlednost mapového obrazu a pro povahu jednotlivých variant zaznamenáváme ekvivalenty v jejich nář. realizovaných podobách. Ty se týkají jednak základového -y- (be-, b-; srov. PRO D2abc), jednak koncového -i (-li, -le, -l; srov. menší rozsah změny i > e na mapě PRO F1). Změna i > e po l má větší rozsah (podoba bele zasahuje až k již. okraji střm. nář.) snad analogicky podle nář. tvaru 3. os. pl. min. č. rodu mužského neživ. a žen. (srov. ČJA 4-431 byly 3. os. pl. min. č. m. neživ., f.).
U varianty bél došlo k zániku koncového -i (srov. PRO C2a) a k náhradnímu dloužení kmenové samohlásky.
Na mapě nezachycujeme formu bәli i s redukovaným kmenovým vokálem (srov. ČJA 4-429 byl 3. os. sg. min. č. m.).
3 V čes. nář. v užším smyslu, na Slovácku a přilehlém okraji střm. nář. (spolu s Holešovskem) byla zachycena podoba bili (shodná se spis. výslovností). Na ostatním území vm. nář., ve slez. nář. a v přechodových čes.-pol. nář. se dokládá varianta byli.
Na mapě se vydělují střm. nář. těmito hláskovými obměnami: bl (zhruba v centrálním úseku střm. nář.), bele (v úzkém pruhu mezi Přerovem a Židlochovicemi), beli (v oblasti mezi Jihlavou, Mor. Krumlovem a Boskovicemi), bél (na Znojemsku).
Ojediněle doložená forma boli byla zachycena v b. 755.
Situace ve městech odpovídá venkovskému okolí.
4 boli sloven.
byli stč., Db, Tk, MČ, pol., hluž. su byli
5 byli Ju 7 — bili Po l, Ju 1–4, 6, Ru 1–5
6 MAGP 255, 468, OLA 2554
Ir