ČJA 4
416 (je/máme) (se)mleto perf. (1991)
1 M -mleto — -mlíto (í: jen PRO A1b)
-mleno — -mlíno (í: jen PRO A1b)
-mleté (-ite 825, 826, -yte 818)
-mlené
2 Vedle základní morfologické diference v přísudkové části po sponě u vazby (je/máme) semleto, tj. vedle protikladu jmenných participiálních tvarů na -o (-mleto/-mlíto, -mleno/-mlíno) a složených tvarů adjektivních na -é (-mleté, -mlené), existují v nářečích rovněž rozdíly v tvoření výchozích příčestí, a to jednak formantem t-ovým (mlet, tak i spis. jazyk), jednak formantem n-ovým (mlen).
Tvar byl zkoumán v kontextu obilí je/máme semleto. Místy se užívá slovesa s odlišnými předponami, a to na- a po- (např. namleto, pomleté). Jejich výskyt se však nesoustředí do výrazných areálů, proto se jimi nezabýváme.
K obměnám v příponě -eno × -íno/-ino srov. ČJA 4-412 (je⁄máme) otevřeno. Tentýž jev byl zaznamenán u ekvivalentu -mlíto, zapsaného zejména na jz. Moravě, ojediněle v nářečí v Čechách (zde jen sporadicky na jejich jv. okraji přiléhajícím k uvedenému areálu na jz. Moravě). Ze zeměpisného rozšíření obměny -mlíto lze usuzovat, že vznikla spíše na pozadí zdejšího výrazného nář. typu rezultativních adjektiv (srov. ČJA 4, Adjektiva odvozená z příčestí trpného, s. 568–583, a formace jako utřítý, začítý), nikoliv příklonem k infinitivu (zde pouze -mlet, srov. ČJA 1-141 umlít).
3 Územní rozložení tvarů jmenných (záp.) a adjektivních (složených, vých.) se shoduje s vymezením popsaným v komentáři ČJA 4-413 (je/máme) uvařeno perf., shodná je též distribuce podob -mleno × -mlíno v areálu s n-ovými tvary.
Výrazně územně vymezeny jsou též rozdíly v tvoření výchozích příčestí: n-ový základ je soustředěn do již. a záp. úseků jzč. nář. a do střm. nář.: Tvaru -mleno se užívá v záp. části jzč. nář. (hlásková obměna -mlíno charakterizuje již. část jzč. nář. a úzký pás území od Nového Města na Moravě ke Znojmu, ojediněle se objevuje též v Čechách na Domažlicku a na Moravě na Litovelsku), v širokém stř. severojižním pruhu střm. pak nář. varianty -mlené. T-ový základ se vyskytuje v ekvivalentech -mleto v nář. na území Čech (na jz. Moravě v hláskové obměně -mlíto) a -mleté v dialektech na východě území nár. jazyka.
Stav ve městech nebyl zjišťován.
4 -mlené pol. -mielone
-mleno stč. (Db part. pas. -mlen)
-mleté sloven., pol. -mlete, hluž. -mlěte
-mleto MČ
5 semleto Po 1, Ju 1–3 — semlito Ju 2 — semlíto Ju 2, Ru 3 — zemleto Ju 5 — namleto Ru 2 — semleti Po 1, Ju 2 — zemleté Ru 5 — zemletí Ju 4 — namletí Ju 6
6 MAGP 332
Kl