ČJA 4
408 utřený (323)
otevřený (178)
1 M (h)utřený (vo- 103, 111, 112, 124, 11)
(h)utřítý (-í- 505, 518, 519) — utřetý
2 V nář. ekvivalentech adjektiva utřený se odrážejí diference spočívající v rozdílných fundujících trpných příčestích, a to n-ovém (utřen) a t-ovém (utřít, utřet). Pův. (n-ový) tvar příčestí, shodný též s tvarem spisovným, je zachován v adj. utřený. V adj. utřítý se odráží příklon k infinitivu. Zkřížením obou adj. patrně vznikl i základ obsažený v příd. jméně utřetý. Srov. též ČJA 4-369 utřel příč. min. sg. m.
Nezachycujeme slovotvorný rozdíl ve využití odlišných předpon: Na Novopacku převažuje předpona o- (v hláskové obměně vo-), tj. votřenej (srov. ČJA 4-369 utřel příč. min. sg. m.), z ostatního zkoumaného území jsou doložena pouze adjektiva s předponou u-, tj. utřený, utřítý, utřetý.
3 Rozdílnost fundujících základů se zeměpisně projevuje ve vých. polovině zkoumaného území.
Většinovým výrazem je ekvivalent utřený: jako výhradní byl zaznamenán v Čechách v záp. polovině Moravy a Slezska; ve vých. částech zkoumaného území se často objevuje také v dubletě s adjektivy utřítý a utřetý.
Adjektivum utřítý je okrajově doloženo z jz. okraje Moravy a z Novoměstska, charakteristické je však především pro vm. nář. na Valašsku, Kyjovsku a pro přechodová nář. čes.-pol. Jako ojedinělý dialektismus vystupuje varianta utřetý v povodí řeky Ostravice, odděleně zachycená také v střm. nář.
Stav ve městech se shoduje s venkovským okolím.
4 utřený (stč. part. pas. -třěn, Db, Tk, MČ – u všech part. pas. utřen)
utřetý sloven. utretý, pol. -tarty, hluž. wutrěty (stč. part. pas. -trt)
5 utřenej Ju 1–5, Ru 2–4 — wotřenej Po 1 — utřené Ju 6 — utřítí Ru 5 — utřítý Ju 7
6 ASJ II 305:271, MAGP 178
7 Diference stejného typu a jejich shodné územní rozšíření byly zjištěny u adjektiva otevřený, tj. otevřený × otevřítý × otevřetý: jen na jz. okraji Moravy se adjektiva otevřítý užívá na menším území, než je tomu u výrazu utřítý. K hláskoslovnému rozdílu v předponě ote- × ode- (např. otevřený × odevřený) viz ČJA 5, 294 otevřít.
Kl