ČJA 4
400 začala příč. min. sg. f. (977b)
1 M začala — začela
začla (poča 818)
začnula (začnúła 74)
začuna 834–836
začyna 831–833, 84
začya 833, 834
2 U sledované položky byly zachyceny diference morfologické začala × začla × začnula × začuna × začina × začila a rozdíl hláskoslovný začala × začela (o příslušnosti jednotlivých podob k infinitivům viz ČJA 4-399 začal příč. min. sg. m.).
Nejvýraznějším morfologickým protikladem je rozdíl začala × začla. Forma začla, doložená na rozdíl od podoby příč. min. sg. m. začl nesrovnatelně častěji, je pouze ve Slezsku pravidelným protějškem inf. začnout; v Čechách v oblastech, z nichž inf. začnout není doložen (je zde pouze začít), se tato podoba prosadila pod vlivem příč. min. sg. f. jiných sloves, např. zapla. Varianta začnula (podle minula) má ve srovnání s tvarem příč. min. sg. m. začnul výskyt mnohem řidší.
Varianta začuna vznikla zřejmě přitvořením ženské podoby k příč. min. sg. m. začun (viz ČJA 4-399 začal příč. min. sg. m.), k formě začila (v realizaci začyla) viz minyl, ČJA 4-382 minul příč. min. sg. m., uschnyl, ČJA 4-393 uschl příč. min. sg. m., a další, podoba začina (v realizaci začyna) vznikla kontaminací variant začuna a začila.
U příč. min. sg. f. začala nedochází podobně jako u příčestí zapjala (viz ČJA 4-398 zapjala příč. min. sg. f.) na vých. Moravě k dloužení – není doložena podoba *začála; příčestí ženského rodu se zde tedy nepřiklonilo ke zdloužené podobě maskulina.
3 Největší území pokrývá forma začala, shodná se spis. jazykem. Kromě slez. nář. je doložena téměř všude, jen na západě a jihu Čech je poněkud řidší a vyskytuje se zpravidla vedle podob začla a začela. Naposledy uvedená varianta má o něco menší rozsah než začel (je typická pro Plzeňsko, Klatovsko, Domažlicko, odděleně pak Strakonicko, sev. Prachaticko a vých. Českobudějovicko).
Téměř celou oblast slez. nář. s výjimkou přechodových čes.-pol. nář. pokrývá v téměř nedubletním výskytu forma začla. Ta se spolu s dalšími podobami vyskytuje i jinde na území čes. jazyka: na Moravě většinou jen ve městech, jinak ojediněle, hustěji pouze na jejím jz. okraji; v Čechách formy začla přibývá, objevuje se porůznu zejména v sev. polovině Čech a v kompaktním výskytu pak v záp. Čechách.
Varianta začnula se vyskytuje sporadicky na záp. Moravě, v sev. části svč. nář. a v sč. pohraničních městech.
Na Těšínsku se užívá podoba začina, na Jablunkovsku začuna a na pomezí obou těchto oblastí začila.
Města se až na výjimky uvedené výše shodují s venkovským okolím, ve slezských městech je vedle formy začla běžná i podoba začala, přejatá ze spis. jazyka.
4 Podoby příč. min. sg. f. nejsou zpravidla v používané literatuře uvedeny; lze je vyvozovat z podob mužských.
začala stč., Jg, Tk, SSJČ, pol. zaczała, hluž. započała
5 začala Ju 1–4, 6, Ru 2–5 — začla Po 1, Ju 1, 2, 5, Ru 4
6 AJK 486, OLA 2463
Či