ČJA 4
397 zapjal příč. min. sg. m. (544)
1 M zapjal — zapjál — zapal (též 413) — zapjel 440, 445, 453
zap’un
zap’yn
zapl — zaplu 463 — zapu 731, 732, 734, 735 — zapé 736
zap
zapnul — zapnúl — zapnoul — zapnou 457
2 Diference zachycené u zkoumané položky jsou odrazem genetické příslušnosti jednotlivých variant ke třem různým infinitivům: původnímu zapít a novějšímu zapnout (podle tisknout) a zapjat (srov. ČJA 4-353 zapnout inf.). K infinitivu zapít se řadí příčestí zapal, zapjal, částečně zapjál a zapěl, k infinitivu zapjat náleží část areálu podoby zapjál, k infinitivu zapnout se váže příčestí zapl, zap a zapnul. Podoby s rozloženou nosovkou a odsunutým -l zap’un, zap’yn lze vyvozovat z psl. předstupně infinitivu zapít, tj. *zapęti.
U příčestí zapal jde o původní podobu (stč. zapal), k níž se vytvořila pod vlivem jotace v příčestí minulém pl. m. (zapěli) a v infinitivu (pův. zapieti) nová podoba zapjal, shodná se spis. jazykem. Rozdíl mezi oběma podobami považujeme za hláskoslovný; rovněž podobu zapěl, která vznikla příklonem k příčestí minulému pl. m., kde byly podmínky pro přehlásku, hodnotíme jako hláskoslovnou variantu. Byl zaznamenán i rozdíl v kvantitě samohlásky před -l: zapjal × zapjál. Valašské zap’ál vzešlo asi nověji ze zapjál příklonem k místním podobám s rozloženou měkkou retnicí před i, e, srov. PRO B5a (nelze však ani vyloučit zachování staré podoby s neprovedenou depalatalizací). Okrajová podoba zap’yn má snad původ v zap’un, které se přiklonilo k typu na -yl (srov. minyl, ČJA 4-382 minul příč. min. sg. m.), běžnému v okolí (možný je i hláskoslovný původ této podoby rozložením a zánikem nosovky, srov. uschnyl, ČJA 4-393 uschl příč. min. sg. m.).
U příčestí k infinitivu zapnout byly zachyceny morfologické diference běžné u typu tisknout, tj. v přítomnosti či nepřítomnosti formantu -nu- (zapl, zap × zapnul – podoba hodnocená v SSJČ jako říd.), u příčestí bez -nu- pak v přítomnosti či nepřítomnosti formantu -l (zapl × zap). Dále byly zapsány obvyklé hláskové rozdíly odrážející různý vývoj staré pobočné slabiky souhl. + -l (zapl × zaplu × zapu × zapél), diference v kvantitě samohlásky před -l – zapnul × zapnúl a diftongizovaná podoba zapnoul (na Doudlebsku ojediněle zapnou s odsunutým -l).
3 Obraz rozložení jednotlivých zachycených variant je značně různorodý. Nejfrekventovanější je podoba zapnul, která byla zaznamenána více či méně soustavně na většině území, avšak zpravidla jako dubletní; jako výhradní výraz se objevuje na Mladoboleslavsku, v širokém okolí Prahy a v návaznosti v pruhu táhnoucím se již. směrem kolem Příbrami, Strakonic, Prachatic až k Čes. Budějovicím a dále na nejjižnější okraj Čech, odděleně pak na Zábřežsku a sev. Boskovicku a na většině Slezska. Zdloužená varianta zapnúl se objevuje porůznu na území víceméně pravidelného dloužení samohlásky před -l (srov. slovesa 1. skupiny, např. dělál, šél, nosíl, minúl), obměna zapnoul je běžná na Strakonicku a na Doudlebsku (z jeho nejjižnějšího okraje je doloženo i zapnou).
Varianta zapl pokrývá většinu střm. nář. (bez Zábřežska a sev. Boskovicka) a již. část čm. a vm. nář. (z Telečska se dokládá obměna zaplu, z již. vm.-sloven. pomezí zapu, z již. Břeclavska zapél).
Forma zap je na rozdíl od jiných příčestí bez -l doložena zejména jen v záp. Čechách s přesahy na záp. okraje střč. a jč. nář., jinde (svč. nář., Zábřežsko) se objevuje nesoustavně.
Varianta zap’un, často v dubletě s formou zap’yn, je typická pro přechodná nářečí čes.-pol.
Vých. polovina Čech a stř. a sev. část vm. nář. patří tvarům příčestí minulého k pův. infinitivu zapít: starý tvar zapal zaujímá téměř celou oblast svč. nář., vých. polovinu střč. nář. a široké Táborsko. Podoba zapjal byla zachycena na již. čes.-mor. pomezí (Jindřichohradecko, Telečsko), na Novoměstsku a dále na Příborsku, obměna zapjál je nejčastěji užívaným příčestím na Valašsku a širokém Uherskobrodsku.
Na Strakonicku a Jindřichohradecku se vzácně objevuje příčestí zapěl.
Z měst jsou většinou doloženy podoby shodné s nář. okolím, jen v zč. pohraničních městech bylo zapsáno téměř výlučně příčestí zapnul a ve vm. a slez. městech vedle výrazů běžných ve venkovském okolí také zapl.
4 zapal stč. (-)pal, sloven. zapäl
zapjal Jg, SSJČ, pol. zapiał
zapl sloven. zapol
zapnul Jg, SSJČ říd., hluž. zapnył
5 zapal Ju 1–3, Ru 1 — zapl Ju 6, Ru 5 — zap Po 1, Ju 1, 5, Ru 2–4 — zapnul Po 1, Ju 2–4, Ru 3
6 ASJ II 290:259
Či