ČJA 4
381 umyl příč. min. sg. m. (320)
1 M (h)umil — umyl — (h)umel — (h)ml — umәl 516, 644 — (h)umíl — umýl — (h)umél — (h)oml 647, 652 — umejl (hu- 304, 305, 307, 311)
umuł 815
vomil — vomíl 644
pomyl
zmejl 306
2 Byly zkoumány nářeční varianty příčestí minulého od dokonavého slovesa s prostě vidovou předponou, spis. umyl. Dokonavý tvar umyl vstupuje v nářečích do dvojí opozice: v Čechách existuje vidová opozice mýt × umýt, kdežto na Moravě umývat × umýt a ve Slezsku pomývat × pomýt (srov. |ČJA 1-144 mýt).
Zkoumané příčestí minulé se diferencuje zejména hláskoslovně; byly zachyceny pravidelné změny starého y, srov. PRO D2ab, F2a – umil × umyl × umel × uml apod. (ty jsou na mapě zachyceny, neboť situace na Moravě a ve Slezsku je poněkud složitá, kříží se rozdíly kvantitativní a kvalitativní, proto bez přímého zobrazení by bylo obtížné v mnoha jednotlivých bodech vyčíst skutečnou podobu zkoumaného výrazu), a rozdíly v kvantitě samohlásky kmene minulého (náhradní dloužení se v tomto případě vyskytuje ve čtyřech variantách: umíl, umýl, umél, uml). Zč. podoba umejl vznikla diftongizací ý > ej ze staré podoby umýl (< umyl dloužením y > ý náhradou za ztrátu jeru). Střm. změnu u > o, na mapě nezobrazujeme, registrujeme ji pouze v oddíle 1 M.
Okrajově se objevuje morfologizovaný rozdíl umyl × umul (srov. učul v odd. 2 položky ČJA 4-377 učil) a rozdíl v předponě: umil × omil × pomyl, přestože předpony zde byly původně patrně sémanticky rozlišené, dnes jde zřejmě o předpony prostě zdokonavující (zejména v případech nedubletního výskytu.)
3 Ve stř., již. a vých. části Čech, v pruhu při čes.-mor. hranici a na Kopanicích se užívá podoby umil, shodné se spis. výslovností (ne se spis. grafikou). Na Moravě se objevují pravidelné nář. obměny: na Znojemsku, Třebíčsku a jz. Prostějovsku umel, v centrální části střm. nář. uml, na větší části Slezska umyl. Dlouhá kmenová samohláska se u sledovaného l-ového participia vyskytuje ve většině vm. nář., ve stř. části střm. nář., sporadicky i v jejich sev. části, v přechod. nářečích čm. a v svč. nář.
Varianta umul se objevuje ojediněle jv. od Příbora.
Rovněž distribuce předpon je u této položky územně diferencovaná. Na většině území se užívá podob s náslovným u- (o-, ho-, h-) umil (-myl, -mel, -ml), jen v Podještědí, Podkrkonoší a na Náchodsku byla v nepravidelném pruhu zachycena varianta omil, jižně od Těšína a na Frýdecku pak pomyl.
Ve městech (kromě měst slez., kde je stav shodný s venkovským okolím) je běžná podoba umil, a to buď jako nedubletní, nebo vedle nář. podob charakteristických pro příslušnou oblast.
4 umyl stč., Jg. Tk, SSJČ, sloven., pol. umył (podlahu, ruce), hluž. wumył
omyl pol. obmył
5 umil Po 1, Ju 1–6, Ru 2–5 — umíl Ru 5 — vomil Ru 1
6 —
Či