ČJA 4
376 chtěl příč. min. sg. m. (2495)
měl (2469)
uměl (19)
1 M chťel — chcel — scel — chťél — chcél — scél 605, 609, 620, 621, 624 — chťíl 301, 302, 304, 308 — chťil (chc’ył 805, 806)
chťol
chťuł
2 Příčestí minulé nepravidelného slovesa chtít vykazuje morfologické diference pouze ve slez. nář.; vyskytují se zde podoby chťol (forma vzniklá dispalatalizací, doložená ve stejném rozsahu jako věďol, viz ČJA 4-374 věděl) a chťul.
Dále se objevuje rozdíl chtěl × chcel (chťél × chcél), kdy podoby se základem chc- vznikly příklonem k prézentním tvarům (chcu, chceš, chce, chceme, chcete, chcou), a na něj navazující diference chcel × scel (chcél × scél), k níž došlo v důsledku asimilace místa artikulace v souhláskové skupině.
U této položky proběhlo také dloužení, popř. úžení a krácení kmenotvorné samohlásky (chťél, chtíl, chtil; u podoby chtil ve Slezsku nelze vyloučit příklon k typu prosil).
3 Téměř celé Čechy a centrální skupinu střm. nář. zaujímá podoba chtěl, shodná se spis. jazykem. Ve větší stř. části vm. nář. a sporadicky ve střm. nář. se objevuje varianta chťél, na Chodsku (v menším rozsahu než např. u variant hoříl a klečíl) pak chtíl. Příčestí chťol bylo zachyceno na Těšínsku a Jablunkovsku, podoba chťul se do
kládá z již. Ostravska a z již. okraje slez. nář.
Obměna chtil byla zaznamenána poněkud hojněji než hořil, klečil
i vědil – na Frýdecku, již. Opavsku a na sev. okraji slez. nář.
Varianty chcel a chcél pokrývají již. polovinu Moravy a odděleně oblast mezi Vsetínem a Příborem. V dubletě s nimi se na jz. Moravě objevují ještě obměny scel a scél; podoba scel byla zapsána i na Kopanicích.
Města se zpravidla shodují s venkovským okolím.
4 chcel Jg mor., též chciel říd., sloven., hluž. chcył
chtěl stč., Jg, Tk, MČ
chtíl stč. chtiel
chťol pol. chciał
5 chťel Po 1, Ju 1–4, Ru 2–4 — chcél Ju 6, Ru 5 — chcéł Ju 7
6 PLPJ 220
7 Podobné morfologické diference vykazuje i položka měl. Varianty na -el, -él, -íl, -il, -ol a -ul se objevují přibližně ve stejném rozsahu, na Kopanicích byla sporadicky zapsána varianta mal. Kromě toho byly zachyceny i obměny odrážející vývoj palatalizovaných souhlásek, srov. PRO B3, PRO B4, PRO B5a.
Téměř stejně jako položka měl se diferencuje i položka uměl. Pouze na Chodsku se neobjevuje zdloužená a zúžená varianta a na Kopanicích se v obcích s podobou mal užívá forma umjel (umel).
Či