ČJA 4
342 moci inf. (2490)
1 M moct (mocť 445) — muct — móct (též 714, 715)
moc — muc
most (must 608, 609, též mósc 755)
2 Zakončení na -ci bylo u slovesa moci odstraňováno obvyklými způsoby jako u všech ostatních sloves tohoto typu. Uzemní rozsah jednotlivých novotvarů se však od ostatních případů značně liší. Navíc došlo ve vých. částech území k sekundárnímu dloužení kmenové samohlásky -o- (móct), popř. k její následné změně v -u- (např. muc).
Na jz. Moravě se infinitiv tohoto slovesa vyrovnal se zakončením sloves typu nést; jsou tam tedy běžné podoby most (must).
Ke koncovému -t × -ť srov. ČJA 4-34 jet.
3 Téměř na celém území Čech a Moravy končí infinitiv uvedeného slovesa na -ct (moct). Na Valašsku vystupuje mikroareál formy se zdlouženou samohláskou móct, v stř. pruhu střm. nář. v podobě muct. Slezsko bez Frenštátska se vyděluje formou moc, v přechod. pásu nář. čes.-pol. obměnou muc. Forma moc je doložena ojediněle a vždy jako dubletní též z okrajů Čech a také z Holešovska.
Menší oblast, zahrnující Znojemsko a záp. Moravskokrumlovsko, vytváří forma most.
V městské mluvě je u ml. generace běžná forma moct, u st. generace na stř. Moravě zaznamenáváme částečnou shodu s venkovským okolím. Starší generační vrstva užívá dosud inf. zakončených i na -ť.
4 moct stč., Jg. Tk u všech moci, SSČ též moci, sloven. môcť
muc pol. i luž. móc
5 moct Po 1, Ju 1, 3, 6, Ru 2–5 — mocť Ju 7 — mócť Ju 7
6 ASJ II 281:251b, SSA 12.40, 12.41
Bh