ČJA 4

340      jet inf. (693)

1    M         jet (jét 731, jejt 236) — jeť [-c’, -č, -ć] (též 756) — jéť

ject (též 08, 09) — jecť 445 — jejct 243, 252–254

jecťi 445

jec 202, 210

2                 Mapa zachycuje rozsah různých zakončení nář. infinitivů. Izoglosami je vymezeno území infinitivů zakončených na -t × (-ti), srov. též PRO C3, k diferencím , -c’, , srov. PRO D5, a oblast neologismu na -ct. Zachyceny jsou i hláskoslovné jevy jétjejct, jejt.

Forma jet, shodná se spis. jazykem, vznikla vlivem supina. Forma jeť ukazuje na odsunutí koncového -i. Víceméně ojedinělá (ale ve shodě s tvary kvíc, ukrác, míc ‚mést‘, víc ‚vést‘) je forma jec; vznikla z podoby ject odsunutím koncového -t. Podoba ject je analogická, nejprve se realizovala u sloves s inf. zakončeným na -st, např. vést. Sekundární -c- vzniklo vsunutím -d- ze slovního základu vedu před souhlásku -s- infinitivního základu (např. védst > vétst > véct > vect). Tento tvar je možný jen u sloves s -t, -d v kmeni. Nelze tu ovšem vyloučit vliv sloves s infinitivem na -ci typu péci, péct, viz tam.

Formy jejct, jejt byly zachyceny v oblasti, pro kterou je výskyt diftongů charakteristický, a to nejen u infinitivů, ale např. i morfologických tvarů jako mejm, dobrejm, srov. ČJA 4-252 mém, ČJA 4-202 dobrém. Nelze vyloučit, že podoby s ej souvisí s disimilací zubnic.

Valašská forma jéť vznikla vlivem většiny jednoslabičných infinitivů s dlouhou samohl. v základu.

3                 Infinitivy na (-c’, , ) se vyskytují na menším areálu v sev. Čechách v Podještědí a v záp. Podkrkonoší, dále tvoří rozsáhlou oblast na sv. okraji střm. nář. (s Holešovskem), na sev. úseku vm. nář. a v celém Slezsku. Mikroareál archaického koncového -ti (zpravidla vedle ) se nachází na Prachaticku.

Sekundární tvary ject zabírají celou záp. polovinu Čech, u jejích vých. hranic jsou někdy dubletní vedle tvarů jet.

Analogické jét s dlouhou kmenovou samohláskou je charakteristické pro Valašsko, forma jejct je doložena vždy jako dubletní zejména z Benešovska (srov. též kvejct, pejct, zavejct).

Do mluvy měst proniká zvláště u mladé generace tvar jet, shodný se spis. jazykem.

4    jet  stč. jěti, Jg, Tk, SSČ, hluž. jěć

5    jet Po 1, Ju 1–4, 6, Ru 4, 5 — jeť Ju 7 — ject Ju 2, 5, Ru 2, 3

6    MAGP 200, PLPJ 50, SSA 12.39

Bh