ČJA 4
338 otevřete 2. os. pl. imp. (175)
1 M (v)otevřete ((v)ode-; vore- 302)
(v)otevřite ((v)ode-; vore- 303, 304)
(v)odevřijte
(v)otevřte ((v)ode-; otfuršc’e 818)
2 Na mapě jsou představeny formy imperativu pro 2. os. pl. slovesa otevřít, a to podoby otevřete (uchovávající pův. imp. zakončení), otevřite (s připojením plurálové koncovky pro 2. os. -te k náležité imp. formě 2. os. sg.), odevřijte (analogií podle imperativů sloves 3. třídy typu bijte) a otevřte (připojením imp. pl. koncovky -te k nář. singulárovému základu s odsunutým -i: otevř).
Při mapování jsme nebrali zřetel na rozdíly v předponě ote- × ode-; k jejich zeměpisnému rozšíření srov. ČJA 5-294 otevřít.
3 Na mapě jsou poměrně ostře vymezeny areály imp. forem -ete, -te × -ite; ty se v podstatě shodují s areály forem -ete × -ite u imp. sedněte, srov. ČJA 4-337.
Pro většinu jzč. (kromě záp. a vých. okrajů) a střč. nář., dále pro podorlický úsek a odděleně pro stř. úsek a část sev. oblasti vm. nář. s přilehlým Holešovskem je příznačná forma otevřete; ta byla dubletně (vedle formy otevřte) zapsána také v jv. části svč. nář. a na vých. Prostějovsku. Imp. otevřite byl zaznamenán na západě Čech, charakteristický je pro vých. úsek jzč. nář., pro již. a stř. část nář. čm., pro většinu nář. střm., již. část a sv. okraje nář. vm. a pro většinu nář. slez. Podoba otevřte je doložena ze svč. nář. a z přilehlých úseků nář. střč., ze sev. úseků střm. nář. s výběžkem až k Mor. Krumlovu a Českému Těšínu v oblasti nář. slez. Ve vých. Slezsku byla zachycena též analogická forma odevřijte.
Situace ve městech se shoduje s nář. okolím, v svč. městech je rozšířena podoba otevřete, překvapivé je poměrně četné zastoupení formy otevřte v českých, ale zejména v mor. i slez. městech.
4 otevřete stč., Db -ěte, MČ
otevřite hluž. wotewriće
otevřte sloven. otvorte, pol. otwórzcie
5 vodevřete Ju 3 — votevřte Ju 6 — voteřte Ju 1, Ru 4, 5 — vodeřte Po 1, Ju 1–2 — otevřite Ju 5, 7 — votevřite Ju 6 — voteřite Ju 4 — vodevřite Ju 5, Ru 3 - vodeřite Ju 2
6 —
Ši