ČJA 4
335 nezlobme 1. os. pl. imp. (2435)
1 M nezlobme — nezlopme
nezlobmy — nezlopm 653, 658
nezlobma 738, 747, 814
2 Imp. formy 1. os. pl. slovesa nezlobit vykazují diference jednak v morfologickém zakončení, jednak v asimilaci párové souhlásky slovního základu. Formy nezlobme, nezlobmy a nezlobma vznikly přenesením koncovek 1. os. pl. ind. préz. do imperativu (koncovka -ma je pak výsledkem kontaminace préz. duálového -va s plurálovým -me). Přesný obraz úplného zeměpisného rozšíření koncovek 1. os. pl. ind. préz. viz ČJA 4-294 voláme.
Samohláska -y v imp. nezlobmy/nezlopmy podléhá pravidelné hláskové obměně podle PRO D2a, tu však na mapě nesledujeme. (O výchozí podobě na -my svědčí hanácká realizace se širokým .)
Doprovodným jevem imp. koncovek 1. os. pl. je asimilace párové souhlásky slovního základu před jedinečnou souhláskou imp. zakončení. V podobě nezlobme je konzervována pův. forma imperativu, jež nepochybně souvisí se zachováním znělého konsonantu před pauzou (svědčí o tom i doklady z již. Vysokomýtska a sz. Moravy, kde je dodnes zachována výslovnost znělých souhlásek na konci slova, srov. PRO B2). Naproti tomu forma nezlopme představuje novotvar na pozadí výslovnosti imperativu singulárového (nezlop + me). Tato asimilační změna svědčí o volnějším charakteru připojení imp. koncovky -me/-my/-ma.
Nář. výzkum byl regionalizován pouze na Moravu a Slezsko. Ve slez. nář. byla položka zkoumána na zástupném slově zatrubme. V záp. části slez. nář. zvláštní imp. formy chybějí. Místo nich se tu užívá tvarů 1. os. pl. ind. préz., případně opisných forem skládajících se z imp. pojďte + ind. préz. 1. os. pl., viz ČJA 4-336 kupme.
3 Čechy (s výjimkou Vysokomýtska) a jz. část. střm. nář. s výběžkem přes Brno až k Břeclavi dokládají podobu nezlopme; ta byla odděleně zaznamenána též na sv. Uherskobrodsku. Varianta nezlobme (popř. zatrubme) je charakteristická pro zbývající část střm. nář., Vysokomýtsko, pro nář. vm. a přilehlý úsek nář. slez.; podél toku řeky Ostravice byla zapsána u ml. generace. Stř. a vých. úsek slez. nář. má podobu se znělou souhláskou + -my (zatrubmy), ta byla porůznu registrována též v sev. pruhu střm. nář. (nezlobmy).
Na sev. okraji Valašska byla zaznamenána podoba nezlobma.
Ze širokého Opavska není imp. forma doložena.
Situace ve městech se shoduje s nář. okolím, slez. města dokládají zprav. formu nezlobme.
4 Doklady ve slovnících nezachycují výslovnost sledovaného tvaru, neboť pravopisné podoby jsou založeny na principu etymologickém.
nezlobme stč. též -im, -ime, Db, Tk, MČ, sloven.
nezlobmy stč. též -imy, pol. trąbmy, hluž. trubmy
5 zatrubme Ju 7, Ru 4, 5 — nezlopme Ju 4, Ru 3
6 MAGP 479, 480, AJK 508
Ši