ČJA 4
312 kryje 3. os. sg. ind. préz. (124)
myje (318)
1 M kryje
kreje
2 Nář. tvary 3. os. ind. préz. slovesa krýt se liší pouze kořennou samohláskou. Pův. stav uchovává forma kryje. Pravidelné hláskové obměny y, tj. změnu y > i (viz PRO F2a) a y > e () (viz PRO D2abc), na mapě nesledujeme; z toho důvodu tedy nemapujeme střm. nář. formy kreje, krje.
V mapované podobě kreje se odráží forma imperativu krej (< krý), podle které se dotvořily prézentní tvary. Vliv na tuto podobu měl i infinitiv krejt.
Při výzkumu byly většinou zaznamenávány předponové formace, téměř výlučně s prefixem po-; tyto rozdíly jsou pro sledovaný tvar irelevantní, proto je neevidujeme.
3 Zeměpisný rozsah podob kreje a kryje má v podstatě charakter čes.-mor. protikladu. Forma kreje je příznačná pro Čechy (s výjimkou malých okrajových území na východě a jihu), podoba kryje pro Moravu a Slezsko. Vyskytuje se též na Doudlebsku a místy – většinou jako dubletní – i v záp. Čechách.
4 kreje Jg, Tk nář.
kryje stč., Jg, Tk, SSJČ, sloven., hluž. (po)kryje
5 krije Ru 5 — (po)kryje Ju 7 — (po)kreje Po 1, Ju 1–3, 5, Ru 2, 4
6 MAGP 461, SSA 12.53, 12.61
7 Hranice forem myje a meje se od izoglosy postihující diferenci kryje a kreje liší pouze v tom, že probíhá poněkud východněji, tedy spíše na mor. straně staré zemské hranice. Forma myje se vyskytuje rovněž na Českobudějovicku (tam však většinou jako dubletní vedle podoby meje) a nedubletně na Domažlicku a Manětínsku.
Fi