ČJA 4
311 leje 3. os. sg. ind. préz. (254)
seje (1018)
1 M leje
lije (lijo 801) — lje — líje
2 Nář. rozdíly tvaru 3. os. sg. ind. préz. slovesa lít vykazují především diferenci lije × leje, k ní pak ještě přistupuje kvantitativní rozdíl lije × líje.
Forma lije se vztahuje k původnímu slovesu *l’ú, líti, u něhož se někdejší tvary paradigmatu sg. l’ú, léš, lé analogicky vyrovnaly podle kryji (liji, liješ, lije). Podoba leje patrně navazuje na starší léti < lьjati (má oporu u početné skupiny sloves tohoto typu s kořenným e (ě), jako jsou např. výrazy seje, spěje, pěje apod.).
Ve střm. nář. zaznamenanou variantu lje chápeme jako hláskovou obměnu formy lije se změnou i > po l (např. lpa), srov. PRO F1.
Obě nejrozšířenější formy (lije, leje) jsou hodnoceny jako spisovné.
3 V Čechách s výjimkou již. a záp. okrajů je běžná forma leje, ta dále pokrývá vých. polovinu Moravy a celé Slezsko.
Pro záp. polovinu Moravy a zč. okraje je charakteristická podoba lije, na Prachaticku a Doudlebsku a též na Chodsku v převažující obměně líje. Z centrálního úseku střm. nář. se dokládá forma lje.
Situace ve městech se v podstatě shoduje se stavem ve venkovském okolí, v sm. pohraničí nověji proniká výraz lije.
4 leje stč., Jg, Tk, SSJČ, sloven., pol.
lije stč. lé, Jg, SSJČ, hluž.
5 leje Po 1, Ju 1–3, 5, 7, Ru 1–5
6 MAGP 461, SSA 12.53, 12.61
7 Podobně jako u leje × lije spočívá rozdíl seje × sije v odlišných slovesných základech již v psl. údobí. Tvar sije je pokračováním tvaru slovesa sьjǫ, siti, zatímco forma seje se vztahuje ke slovesu sějǫ, sěti.
Zeměpisné rozšíření formy sije se s podobou lije shoduje pouze na záp. okraji Čech; na Moravě je tato forma omezena pouze na mikroareál sev. od Brna, zahrnující jen již. Tišnovsko a území mezi Brnem a Boskovicemi. Převážnou většinu zkoumaného území pokrývá podoba seje.
Atlasy: PLPJ 226