ČJA 4
270 jednom lok. sg. m./n. (2390) 95
1 M jednom
jednem
jedném — jedním — jednim
jednym (jodnym 801)
jedňím
2 Nejrozšířenější tvar lok. sg. m./n. jednom je shodný se spis. jazykem; k němu se řadí morfologické varianty jednem, jedném, jedným, jednym a jedním. Podle tvrdé a měkké zájmenné deklinace jsou tvořeny formy jednom (tom) a jednem (našem), ostatní tvary mají zakončení složeného skloňování adjektiv: jedném (mladém), jedným (mladým – po zúžení é > í) a jedním (jarním). U tvaru jednym jde v Čechách o výsledek úžení (a následného krácení), ve slez. nář. (kde se vyslovuje s širokým y) a místy v nář. střm. jde pak o přejetí koncovky z instr. sg. Tvary lok. a instr. sg. se rovněž ztotožnily na rozhraní nář. oblastí střm. a vm., kde došlo k úžení é > í.
3 Pro celé Čechy a záp. část Moravy je charakteristická forma jednom – menší areál vytváří i ve stř. úseku vm. nář. Ve stř. a sv. části Moravy se užívá tvaru jednem, při okrajích tohoto rozsáhlého areálu pak místy dubletně i jedném. Slez. nář. se vydělují tvarem jednym. Ten byl roztroušeně zachycen i na Novoměstsku a ve stř. úseku střm. nář., varianta jedným se objevuje na Novoměstsku a v dolských nář. V Podještědí a v hor. Posázaví se ojediněle vyskytla forma jedním.
V městské mluvě v Čechách i na Moravě převládá tvar jednom; je však pozoruhodné, že ve většině střm. měst byla (častěji u starší generace) zapsána i forma jedným.
4 jednem stč.
jedném stč.
jednom stč., Db, Tk, MČ, sloven.
jedným stč.
5 jednom Po 1, Ju 1–3, Ru 3, 4 — jedném Ru 5 — jednim Ju 2
6 —
Bá