ČJA 4

257      naši  substantivizované zájmeno v nom. pl. (2345)

1    M         naši — náši 301, 302, 307

naší — náší 303–305, 308

naše

2                 Substantivizované zájmeno naši (např. naši už jsou doma) se v nářečích liší tvary i jejich územním rozsahem od téhož zájmena ve funkci přívlastku, srov. ČJA 4-256 naši nom. pl. m. živ. Výklad jednotlivých tvarů je podán u výše uvedené položky.

Vzhledem k tomu, že v Čechách nebyl výzkum realizován ve všech lokalitách, nelze podat zeměpisné rozšíření jednotlivých nář. podob s naprostou přesností.

3                 Jak už uvedeno, jazykovězeměpisná situace se v Čechách značně odlišuje od zeměpisného obrazu, který skýtá předcházející mapa. Tvar naši (ve funkci subst.), shodný s hovorovým spis. jazykem, není běžný jen na Moravě, ale i na velkém teritoriu Čech.

Tvar naše má poměrně malý územní rozsah. Vyskytuje se na záp. okrajích Čech, a to na záp. Plzeňsku a pak na Mladoboleslavsku a Roudnicku, odkud zasahuje až do Prahy a jejího okolí, dále se objevil v náchodském výběžku, na Podorlicku a na záp. Novoměstsku.

Varianta s dlouhou koncovou samohláskou naší zabírá území širšího Klatovska a Rakovnicka, odtud navazuje na široký pás obcí táhnoucí se přes Příbramsko, Benešovsko, Táborsko na záp. Ledečsko a dále na Moravu na sev. Novoměstsko, záp. Boskovicko a sev. Brněnsko. Samostatné areály tvoří ještě na sz. Kyjovsku a na již. Kroměřížsku a odděleně pak na sev. Valašsku.

Na ostatním území je tvar naši.

V podstatě pouze na Chodsko jsou omezeny varianty nášináší.


4    naši  stč., Db, Tk, MČ, SSČ hovor., sloven., pol. nasi, hluž.

náši  stč.

náší  stč.


5    naši Ju 1, 2, 4, Ru 2, 4, 5 — naší Ju 2, 3, Ru 3 — naše Po 1, Ju 2

6    AJŚ 1304

Bh