ČJA 4
255 naší dat. sg. f. (2341)
1 M naší (naši, našy, našý)
našej (našjej 755) — našéj (též 715, 753) — našé
naše
2 V stč. jazyce byl pro dat. sg. f. zájmena náš tvar naší, jako novější též méně často našiej a našej. Spis. jazyk má jen formu naší. V nářečích vedle ní existují také analogické tvary našéj, našej (podle nář. dat. složené adj. flexe, např. dobréj, dobrej), naše (podle nář. gen. sg. dobre); srov. ČJA 4-205 dobré gen., dat., lok. sg. f. Varianta našé vznikla z nář. formy našej pravidelnou monoftongizací, srov. PRO D1a. Různé realizace podoby naší zachycují PRO A1a (í > i), F2b (i > y).
3 Na větší části zkoumaného území převládá tvar naší. Jiným tvarem se liší stř. část střm. nář., tam je dominantní forma našé. Kyjovsko a sev. Uherskobrodsko a odděleně pak přechod. nářečí čes.-pol. se vydělují tvarem našej, Břeclavsko a již. Uherskobrodsko tvarem našéj. Formu naše máme doloženu z malého okrajového úseku slez. nář. severně od Opavy. V homogenní nář. oblasti tvaru naší se jen ojediněle a dubletně vyskytuje analogická forma našej.
Mluva měst se v podstatě shoduje s mluvou venkovského okolí, někde proniká tvar naší, shodný se spis. jazykem, ojediněle se objevuje i tvar našej.
4 našej stč., sloven., pol. naszej, hluž.
naší stč., Db, Tk, MČ
našéj stč. našiej
5 naší Ju 3, 7, Ru 2, 3 — naši Po 1, Ju 1, 2, 7, Ru 4 — našej Ru 5
6 —
Bh