ČJA 4
249 (s) nimi instr. pl. (2329)
1 M ňimi (ňimy 705, 706, 723, 724, 739, 750, ňími 738, 748, ňemi 83)
ňima
ňíma (též 325, 326)
ňema
2 Instr. pl. zájmena on měl ve starším jazyce po předložce tvar nimi; ten je také kodifikován jako spisovný. V nářečích panuje značná tvarová pestrost. Kromě vých. skupiny slez. nářečí, přechod. nářečí čes.-pol. a Valašska se pův. tvar nedochoval. Všude jinde byla přejata pův. duálová koncovka -ma. Ta se připínala buď k základu ni (-ma), nebo k základu ně (-ma). Forma něma byla utvořena analogicky podle zájmenných tvarů těma, všema.
Forma níma se zdlouženou samohláskou je v Čechách překvapivě právě v oblasti víceméně pravidelného krácení i-ové samohlásky; vznikla patrně analogicky podle tvarů instr. sg. m. a f. s ním, s ní, popř. vlivem tvarů instr. pl. adjektiv, např. jarníma.
3 Starobylý tvar nimi si podržují jen archaická nářečí na Valašsku a dialekty vých. slez. skupiny. Na Valašsku se často vyskytuje ve shodě se zakončením instr. pl. subst. i tvar končící na -my (nimy), srov. ČJA 4-184 sousedy instr. pl. m.
Jz. polovina Čech a jz. Morava s dosahem až k Boskovicím a Brnu jsou charakterizovány formou nima. Ta dále pokrývá záp. skupinu slez. nář. a v návaznosti sz. okraj vm. dialektů a Holešovsko, odděleně pak ještě část Kopanic. Varianta níma je obvyklá na sv. polovině Čech, nezřídka dubletně vedle krátkých forem nima.
Tvar něma zabírá Novoměstsko, vých. polovinu střm. nář. a již. úsek vm. dialektů. Odděleně byl registrován ještě na Znojemsku, v Podještědí a v záp. Podkrkonoší. Jinde je jeho výskyt ojedinělý. Poměrně často se však objevuje v mor. městech (i mimo oblast kompaktního výskytu), zejména v sm. pohraničí.
Mluva ve městech se zčásti shoduje s venkovským okolím, zčásti se od něho liší. Tvar nima pronikl i do měst s jiným nář. zázemím, a to do oblasti sv. poloviny Čech a do některých městských lokalit na Moravě i ve Slezsku. Tvar nimi, shodný se spis. jazykem, se uplatňuje zejména v pohraničních a slez. městech.
4 nimi stč., Db, Tk, MČ, sloven., pol., hluž.
5 ňima Ju 1, 4, 7, Ru 2, 4 — ňíma Po 1, Ju 1–4, Ru 2, 4 — ňema Ru 3, 5
6 MAGP 139, PLPJ 342, SSA 12.30, OLA 2827
Bh