ČJA 4
236 jemu dat. sg. m./n. (2318)
1 M jemu (jomu 801, jemo, jymu) — ňemu
jem 750–753
ňom 502, 644
mu (mo)
onemu (unymu)
2 Zjišťovala se nář. forma dat. sg. zájmena 3. osoby on, ono v přízvučné pozici bez předložky; ta má ve spis. jazyce delší tvar jemu (po předložce němu). Uvedená forma byla už ve staré češtině.
V nářečích se projevují některé diference. Jednak se na části území užívá v sledovaném postavení tvaru původně ukazovacího zájmena onen – onemu (byla tak odstraněna kmenová supletivnost a zachována jednota slovního základu), jednak se v přízvučné pozici může užít i kratšího tvaru mu.
Na menším areálu byla zaznamenána též forma jem. Ta ukazuje na splynutí dat. s lok.; tentýž proces je doložen na stejném území i u flexe adjektiv, srov. např. k dobrém stejně jako o dobrém, srov. též ČJA 4-201 dobrému dat. sg. m./n. Ojedinělá varianta ňom je od původu rovněž forma lokálu; vznikla analogicky podle zájmen o kom, tom. Forma němu, shodná s podobou zájmena v postavení po předložce, se objevuje na části zkoumaného území i mimo předložkové spojení (např. němu jsem to dal). Ta je nejhojněji doložena z dat. pl., např. řeknu nim to.
Všechny doklady na dat. plurálový tvar pocházejí ze spontánních
projevů a jsou poměrně hojné, třebaže v dotazníku nebyla otázka zvlášť zaměřená na tento pád. Podoba nim pochází z několika souvislých menších areálů, a to z již. Českobudějovicka, již.
Strakonicka,
z Podkrkonoší a z Břeclavska.
Nář. tvary dativu procházely
pravidelnými hláskovými změnami; ty na mapě neregistrujeme, odkazujeme
na PRO E7, D2abc.
3 Téměř na celém zkoumaném území je běžný dat. tvar jemu. Jen slez. nář. (bez již. okraje opavské skupiny a bez frenštátského úseku) se odlišují tvarem onemu, jenž je dnes často střídán tvarem přejatým ze spis. jazyka – jemu.
Na Zábřežsku, širším Boskovicku a Prostějovsku, zejména pak ve vm. nář. na teritoriu mezi Kroměříží, Vsetínem a Uherským Brodem se i v pozici přízvučné užívá kratšího tvaru mu (např. mu sem to dal). Tohoto enklitika se však nikdy nemůže užít po předložce.
Zápis tvaru jem pochází z několika lokalit na úzkém vých. okraji vm. nář. Analogické ňom se zcela ojediněle dokládá ze Zábřežska a od Svitav.
Obměna němu (i mimo předložkové spojení) byla zapsána sporadicky v sev. Čechách a na Břeclavsku, srov. výše.
4 jemu stč., Db, Tk, MČ, sloven., pol., hluž.
němu stč., Db, Tk, MČ, sloven. nemu, pol. niemu, hluž. njemu – u všech po předložce
5 jemu Po 1, Ju 1–3, Ru 3–5 — mu Ju 7
6 OLA 2816
Bh